O płatnościach NFC

Wykorzystywanie kart zbliżeniowych do dokonywania szybkich płatności jest już niemal standardem. Pojawiają się jednak nowe, coraz wygodniejsze rozwiązania. W czasach, gdy praktycznie każdy z nas jest właścicielem smartfona, coraz powszechniejsze stają się płatności wykorzystujące technologię NFC. Na czym polega ich istota i co jest nam potrzebne, aby dokonywać w ten sposób zapłaty za towary lub usługi?

Czym jest NFC?

Near Field Communication to bardzo nowoczesna technologia komunikacyjna, która korzystając z fal radiowych, umożliwia dostęp do informacji cyfrowych oraz wymianę danych na niewielką odległość. Bezprzewodowa i bezdotykowa wymiana danych jest możliwa w tym przypadku w zasięgu około kilkunastu centymetrów. Technologię tę wykorzystuje się głównie w nowszych modelach telefonów komórkowych. Nie bez powodu porównywana bywa do popularnego Bluetootha. Istnieje jednak kilka podstawowych różnic. Należą do nich zdecydowania większa szybkość, zasięg, który wymaga zbliżenia nadajnika do odbiornika oraz szersze zastosowanie. Telefon wyposażony w moduł NFC jest w stanie nawiązywać łączność z różnego typu naklejkami i kartami zbliżeniowymi.

Czego potrzebujemy, by dokonać płatności NFC?

Realizacja płatności NFC wymaga posiadania smartfona wyposażonego w antenę NFC oraz specjalnej karty SIM NFC, wydawanej przez operatora. Operatorzy komórkowi z reguły udostępniają listę modeli z modułem NFC, które mają w swojej ofercie. Niezbędna jest również odpowiednia aplikacja. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy operator telefonii komórkowej udostępnia opcję płatności NFC. Jeżeli nasz operator daje taką możliwość, musimy aktywować usługę. Potrzebny nam jest link do ściągnięcia specjalnej aplikacji dedykowanej płatnościom zbliżeniowym. Uzyskamy go za pośrednictwem wiadomości SMS lub dzwoniąc na infolinię. Po ściągnięciu aplikacji, należy zainstalować ją w swoim telefonie.

Następnym krokiem jest podpięcie do aplikacji kart płatniczych, za pomocą, których chcemy dokonywać transakcji. Należy w tym celu skontaktować się z bankiem, która posiada w swojej ofercie karty działające w połączeniu z naszą aplikacją. Aby móc podpiąć aplikację, konieczne jest podpisanie z bankiem umowy o kartę płatniczą. Co istotne, na telefonie można mieć zainstalowane karty kilku różnych banków, co daje jeszcze większą swobodę i możliwości.

Teraz już możemy dokonywać płatności zbliżeniowych. Wystarczy zbliżyć telefon do czytnika kart na odległość kilkunastu centymetrów. Każdy terminal, który obsługuje zwykłe karty zbliżeniowe, jest w stanie obsłużyć również płatności telefonem NFC. I tak samo jak w przypadku tradycyjnej karty, transakcje nieprzekraczające kwoty 50 zł. nie wymagają podawania PIN-u.

To właściciel telefonu decyduje, czy urządzenie ma być zawsze gotowe do dokonywania płatności NFC, czy też chce uruchamiać usługę przed każdą transakcją. Druga opcja jest oczywiście bardziej bezpieczna. Również ze względów bezpieczeństwa warto zabezpieczyć aplikację dodatkowym kodem lub hasłem dostępu. Wówczas każda płatność będzie wymagała potwierdzenia. 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również