Płatność gotówkowa z Dotpay

Dzisiaj życie konsumenckie odbywa się już prawie w całości w sieci. Wciąż jednak jest wiele osób, które korzystają z gotówkowej formy płatności przy różnego rodzaju okazjach. Chodzi np. o starsze osoby, które przyzwyczajone są do gotówkowych form płatności i mimo, że płatności online z dnia na dzień stają się coraz bardziej powszechną formą realizacji transakcji, to właśnie ta grupa osób preferuje tradycyjne formy uiszczania swoich należności. Okazuje się, że płatność gotówkową wybieramy wtedy, kiedy chcemy opłacić comiesięczne rachunki za prąd, gaz, telefon i Internet. Właśnie za te media wolimy wciąż płacić w wybranej placówce stacjonarnej i z tego powodu platforma Dotpay poszerzyła swoją ofertę również o gotówkowe metody płatności.

W Polsce co miesiąc opłacanych jest około 70 milionów faktur. Mimo wyraźnie wzrastającej tendencji do coraz częstszego robienia zakupów w sieci, tylko 10% płatności regulowanych jest właśnie tą drogą. Oznacza to, że pozostałe 90% uiszczane jest tradycyjnie za pomocą gotówki w placówkach stacjonarnych. Gotówką za nasze rachunki płacimy najczęściej na Poczcie Polskiej, w marketach oraz oczywiście w bankach. Wynika to z tego, że starsze osoby nie są oswojone z nowoczesną technologią, do której wciąż nie mają takiego zaufania jak osoby młodsze.

Co preferujemy?

W naszym kraju do najpopularniejszych metod opłacania rachunków wciąż należy wizyta w pocztowym okienku. Nie oznacza to, że płatności online nie wywarły żadnego wpływu i w tym obszarze. Otóż od jakiegoś czasu spada częstotliwość używania tradycyjnej metody regulowania rachunków. E-przelewy stanowią zatem poważną konkurencją dla pocztowych okienek, tak samo jak banki oraz markety, w których również można uregulować nasze comiesięczne należności. Wiąże się to z ogromną wygodą, jaką daje opłacanie rachunków przy porannej kawie, bez konieczności wychodzenia z domu. Chcąc jednak wyjść naprzeciw zatwardziałym tradycjonalistom, system Dotpay zaproponował komfortowe i łatwe rozwiązanie, które pomoże tym osobom, które za rachunki wciąż płacą gotówką. Serwis uruchomił więc gotówkowe metody płatności, pozwalające na szybkie i łatwe wygenerowanie pocztowego druku przelewu, który można opłacić na dowolnej poczcie, banku lub w sieci sklepów Żabka i FreshMarket. 

Pamiętaj o prowizjach

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że o wyborze placówki stacjonarnej (w której chcemy opłacić rachunki) powinna przesądzać głównie prowizja za jednorazową opłatę rachunku, która może nas czasem zaskoczyć. Warto wiedzieć, że na poczcie prowizja ta jest najdroższa i wynosi aż 2,50 zł, jednak tylko i wyłączne do kwoty 1000 zł. Po przekroczeniu tej sumy, Poczta Polska będzie pobierać aż 0,5% od całości realizowanej należności – warto mieć to na uwadze. Podobną prowizję zapłacimy też w większości banków, choć to zależy już od indywidualnej oferty danej placówki. Okazuje się, że dosyć niespodziewaną konkurencją dla wspomnianych pośredników stały się obecnie… markety. Otóż tutaj klienci mogą opłacić swoje rachunki bezpośrednio przy kasie w czasie robienia codziennych zakupów a dodatkowa zaletą jest to, że prowizje są tutaj znacznie niższe niż te na poczcie lub w banku.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również