Płatności międzynarodowe - na co warto zwrócić uwagę przy korzystaniu z tej usługi?

Globalizacja i rozrastająca się sieć internetowa sprawiły, że z łatwością możemy zajrzeć do niemalże każdego zakątka świata prosto z naszego domu. Obecnie, tak samo wygodnie możemy dokonywać zakupów. Wystarczy nam komputer lub telefon, żeby szybko i bezpiecznie nabyć wybrany towar bądź usługę. W Polsce zakupy online stały się niemal codziennością. A jak wygląda sprawa z robieniem zakupów w zagranicznych sklepach online? Okazuje się, że niejednokrotnie są one bardziej opłacalnie niż kupowanie w rodzimych sklepach. Oczywiście o ile pamiętamy o kilku podstawowych zasadach. 

Internet sprawia, że odległości przestają obowiązywać, dlatego popijając kawę w naszym domu możemy jednocześnie przeglądać witrynę internetową włoskiego sklepu, porównując ją z ofertą brytyjską. Polscy klienci często poszukują upragnionych produktów zagranicą, właśnie dlatego, że istnieje tam większa dostępność i często niższe ceny. Jako zniechęcające czynniki można podać te związane z dodatkowymi opłatami, dłuższą dostawą oraz płatnościami w euro czy dolarach.

Co warto kupować w zagranicznych sklepach online?

Wszystko zależy od tego, jakie produkty nas interesują, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że w Stanach Zjednoczonych elektronika jest tańsza niż u nas – zdarza się, że ceny są niższe nawet o 35 %. Tańsza okazuje się również odzież, obuwie i kosmetyki. Z kolei w niemieckich czy brytyjskich sklepach internetowych ceny za towary elektroniczne również okazują się niższe niż w Polsce. Tak więc, jeśli kupującemu szczególnie zależy na czasie to lepiej przeglądać ofertę e-sklepów w Niemczech lub w Wielkiej Brytanii, ponieważ droga europejskiej przesyłki jest krótsza niż atlantyckiej. Warto jednak pamiętać, że cena widoczna w zagranicznym e-sklepie, najczęściej nie oznacza ostatecznej sumy, jaką zapłacimy.

Dodatkowe koszty

Każdy, kto kupuje w zagranicznych e-sklepach, powinien wiedzieć, że w e-przedsiębiorstwach znajdujących się na terenie Unii Europejskiej nie płaci się cła. Otóż obrót towarami w granicach UE jest zupełnie zwolniony z jakichkolwiek dodatkowych opłat celnych i podatkowych. Oczywiście pod warunkiem, że dana rzecz została dopuszczona do sprzedaży na terytorium UE. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić skąd paczka jest wysyłana. Może być tak, że zakupu dokonujemy w brytyjskim e-sklepie, ale produkt wysyłany będzie z Chin. Wówczas należy liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz wydłużonym czasem dostawy. Jeśli chodzi o zakupy spoza UE, to sporym problemem mogą okazać się koszty celne. 

Jak płacić za zakupy online za granicą?

Do najpowszechniej używanych form zagranicznych e-płatności należy karta kredytowa. Kolejną popularną metodą płatności jest przelew bezpośredni, który zlecany jest przez klienta w banku. Wystarczy wówczas wskazać, że przelew będzie realizowany na zagraniczne konto. Teraz należy wybrać walutę przelewu, wpisać numer rachunku bankowego e-sprzedawcy w formacie IBAN oraz podać kod BIC (SWIFT), który identyfikuje zagraniczny bank. Nie zapominaj również o przewalutowaniu złotówek według kursu banku, który czasem może okazać się niekorzystny. Często dochodzi jeszcze prowizja za usługę przelewu zagranicznego, pobieranej przez bank kupującego.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również