Połączenie strony internetowej z systemem płatności online

Założenie sklepu internetowego wymaga wybrania właściwego systemu płatności online, a następnie zintegrowania go ze swoją stroną internetową. Wdrożenie płatności internetowych wcale nie należy do skomplikowanych procesów. Jak wygląda on na przykładzie jednego z najbardziej znanych systemów płatności PayU?

Klienci chcący korzystać z systemu powinni zarejestrować się na stronie dostawcy usługi. PayU automatycznie generuje stosowną umowę. Zatwierdzamy ją oczywiście za pośrednictwem sieci. Cała rejestracja zajmuje około 15 minut. Wystarczy podanie pewnych podstawowych danych firmy takich, jak nazwa, NIP, REGON, adres oraz numer konta, które ma być wykorzystywane do wpłat.

Wybieramy interesujące nas formy płatności, które będą obsługiwane przez system. Są to przelewy bankowe, płatności kartą albo obie te metody jednocześnie. Określamy również rodzaj oprogramowania oraz wpisujemy adres strony, na której ma być zainstalowany system PayU. Zanim zatwierdzimy umowę, dokładnie ją przeczytajmy. Z punktu widzenia sprzedawcy bardzo ważnym punktem umowy jest wysokość opłat za dokonywane transakcje. Zwróćmy, więc szczególną uwagę na tę część umowy.

Naszym obowiązkiem będzie także przesłanie dokumentów poświadczających uprawnienia do zawarcia umowy i dokonanie opłaty aktywacyjnej. Dopiero wówczas możemy rozpocząć realizację transakcji. Należy jednak dokonać jeszcze technicznej integracji naszego sklepu z systemem PayU.  Potrzebna będzie odpowiednia wtyczka. Wybieramy ją ze strony GitHub kierując się tym, na jakiej platformie sprzedażowej działa nasz sklep. Na wskazanej stronie znajdują się również wszelkie potrzebne instrukcje.

Teraz czas na dokończenie integracji z PayU poprzez utworzenie sklepu i POSa w systemie. Rejestrujemy się w panelu menedżerskim systemu PayU i postępujemy zgodnie ze wskazówkami. W panelu znajdziemy wszystkie nasze dane, listę sklepów oraz zestawienie transakcji i faktur. Uzyskamy również dostęp do różnego rodzaju statystyk, które znacznie ułatwią nam prowadzenie sklepu. Te kilka kroków wystarczy, aby móc udostępnić klientom szybkie, wygodne i bezpieczne płatności online. 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również