Poradnik. Jak bezpiecznie płacić w internecie?

Siła internetowego handlu nie zna granic, a ekspertom w Polsce było ciężko oszacować, albowiem wartość kalkuluje się na 191 miliardów euro. Rozwój pchnie się w górę jak rakieta, ale nie bez ciągłych zagrożeń. Na drodze może stanąć problem, jakim są wysokie koszty dostaw oraz długi czas oczekiwania, jak również często zbyt skomplikowana droga do płatności i brak dogodnych metod płatności.

Przyzwyczajenia Polaków.

Stare przyzwyczajenie, jakim jest tradycyjny przelew, ciągle jest trwale zakorzenione, bo, aż 70% transakcji dokonywanych jest właśnie tą drogą wraz z płatnością gotówką przy odbiorze. Powoli wbija się w Polakach zaufanie do bardziej nowoczesnych form płatności, jakim są e-przelewy z kont bankowych lub kart kredytowych. Typowo wirtualna platforma płatności, jaką jest PayPal, są dla nas wciąż kosmiczna forma transakcji.

Najważniejsze zasady przy zakupie on-line.

Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo podczas zakupów w e-sklepach, ale nie zapominajmy o atrybutach, jakimi są wygoda i szybkość. Klienci nie tolerują długich, procedur. Na świecie coraz popularniejsze są typowo wirtualne metody płatności, to w Polsce wciąż pierwsze skrzypce grają przelewy, gotówka i karty płatnicze. Zaletą przelewów jest to, że środki płyną bezpośrednio do nadawcy (sprzedawcy preferują), klienci jednak ci bardziej przezorni wolą dopłacić za towar za pobraniem i obejrzeć go wraz z kurierem przed dokonaniem zapłaty. Dobrą alternatywą są karty, gdzie mamy możliwość skorzystania z usługi chargeback, czyli obciążenia zwrotnego. Bank odpowiada za pozytywną transakcję, która zawsze jest błyskawiczna. Coraz większym zaufaniem zaczynają się cieszyć platformy płatności takie jak PayU, eCard czy Płatności24, bo płacąc za wybrany towar, środki powierzamy wiarygodnemu integratorowi.

Jak płacić bezpiecznie on-line?

Zakupy w e-sklepach spoza granic Polski, budzą w nas dodatkowe obawy. Jednak najbezpieczniejszą platforma dostępną dla polskich klientów jest PayPal. Używając kart kredytowych, możemy narazić się na kopiowanie danych i utratę środków. W PayPal to się nie przydarzy, gdyż musimy założyć konto, przejść weryfikację. To nasz wirtualny portfel, trzymamy tam środki, które akurat nam są potrzebne. Zaletą również płatności wirtualnych przy zakupach zagranicznych jest fakt, że kwotę w złotówkach, która będzie pobrana z naszego konta, zobaczymy jeszcze przed zatwierdzeniem wpłaty – przy zwykłej płatności kartą jest ona widoczna dopiero w zestawieniu dokonanych transakcji.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również