Płatności przez porftele elektroniczne

Płatności elektroniczne są teraz na topie ze względu na rozwój internetowego życia i nowoczesnych metod płatności. Współcześni konsumenci coraz częściej kupują rzeczy w sieci, niż marnują czas w kolejkach sklepowych. Z tego powodu rozwinęły się e-portfele, które pomagają przyśpieszyć internetowe płatności oraz bezgotówkowe. 

Czym jest portfel elektroniczny?

Portfel elektroniczny nosi także inne nazwy - e-wallet, e-portmonetka, e-portfel, a także portfel cyfrowy. Nazwa mówi za siebie - jest to elektroniczna forma portfela (jego tradycyjnej wersji). W rzeczywistości jest to konto na platformie internetowej firmy zewnętrznej (nie bankowej), które umożliwia szybkie płatności w sieci oraz bezgotówkowe. Za pomocą e-portfela możemy dokonywać głównie trzech typów operacji - wpłaty i wypłaty środków, przesyłać pieniądze między elektronicznymi portfelami oraz płacić za zakupy. 

Popularne e-portfele

Najpopularniejszym na skalę globalną e-portfelem jest Paypal, który liczy sobie blisko dwieście milionów użytkowników dookoła świata. Innymi popularnymi platformami są Neteller, Skrill, Google Pay czy Android Pay. Mamy obecnie duży wybór e-walletów, a ich funkcjonowanie może różnić się względem siebie. Jednak to, co je łączy to funkcjonalność oraz zasięg międzynarodowy. 

Jak wygląda proces płatności

Płatność za zakupy jest niesamowicie łatwa w wykonaniu z pomocą elektronicznego portfela i szybka. Należy wybrać formę płatności e-portfel u danego sprzedawcy, po czym przeniesie nas automatycznie do strony logowania. Należy wpisać swój login i hasło (te same, które przy rejestracji konta w domenie e-portfela) w celu zalogowania. W tym momencie wyświetli nam się operacja - tytuł i kwota transakcji. Będziemy mieli także podgląd na nasze saldo konta. Operację należy zaakceptować i gotowe.
W celu płatności wykorzystujemy skumulowane na koncie e-portfela środki, które przesyłamy tam z konta bankowego lub przez telefon. Jeżeli nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy to możemy je dosłać lub zapłacić z poziomu e-walletu inną metodą płatności - szybkim przelewem, przez pośrednika (np. Dotpay) lub aplikacją mobilną.

Ile kosztuje korzystanie z portfela cyfrowego?

W większości korzystanie z e-portfela jest darmowe. Jednak to zależy od wybranego operatora, więc ofertę i regulamin należy dokładnie przejrzeć przed rozpoczęciem korzystania z usług. Także nie wszystkie usługi mogą być darmowe. Nie poniesiemy kosztów za założenie konta i jego prowadzenia, a także za samą operację płatności. Jednak możemy zostać obciążeni opłatą (choć najczęściej niewielką) za przewalutowanie kwoty, prowizją za przesłanie pieniędzy na inny e-wallet czy przy transakcjach międzynarodowych. 

Dlaczego warto korzystać z portfeli elektronicznych?

E-wallet ma wiele plusów, choć znajdą się także pewne negatywne cechy. Jednak jest zdecydowanie warty użytku. Główną zaletą jest szybkość transakcji - dzieje się ona w czasie rzeczywistym w krótkim czasie. To opcja na tanie przesyłanie gotówki, konkurencyjna dla domen bankowych. Zaletą jest także, że nie ponosimy kosztów za przesyłkę pieniędzy na konto odbiorcy w przypadku płatności. Transakcje są łatwe i nie wymagają podawania danych wrażliwych, dzięki czemu możemy pozostać anonimowi oraz nasze dane nie mają szans zostać wykradzione. To zapewnia wygodę oraz prywatność w sieci. Plusem jest także (choć często związanym z dodatkowym kosztem) możliwość płatności w innej walucie, niż krajowa oraz zasięg globalny. E-wallet dostępny jest obecnie w ponad dwustu krajach i obsługuje więcej, niż 40 różnych walut. 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również