Ebay vs Aliexpress. Gdzie kupujemy najczęściej ?

Okazuje się, że pomimo tego, iż popularność zakupów w sieci z roku na rok wzrasta, to Polacy wciąż są pod tym względem patriotami. Badania wykazują, że pomimo dobrego dostępu do zagranicznych portali, wciąż chętniej wybieramy polskie firmy i to na terenie kraju wolimy dokonywać zakupów.

Zaufanie Polaków, do sklepów internetowych

Dzieje się tak być może z racji zaufania oraz komfortu, ponieważ w przypadku jakichkolwiek problemów z towarem znacznie łatwiej zgłosić reklamacje w Polsce, niż kierować ją do innego kraju. Problemem nie są jedynie bariery językowe, ale również same formalności, które w innym kraju mogą wyglądać inaczej niż u nas.
Poza tym zakupy zagraniczne nie cieszą się zbyt wielką popularnością również ze względu na czas dostawy, gdyż logiczne jest, iż zza granicy produkt będzie szedł znacznie dłużej. A poza tym w Polsce również znaleźć można bardzo wiele firm, które oferują produkty sprowadzane z zagranicy, a jednak kontakt jest znacznie łatwiejszy.

Portale zagraniczne czy krajowe?

Są jednak osoby, które przyznają się do tego, że często kupują na portalach zagranicznych. Są to głównie ludzie młodzi, którzy doskonale radzą sobie z językiem obcym i mają ogólne pojęcie na temat tego, jak taki zakup z innego kraju wygląda i jak długo trwa. Polacy potwierdzają, że zza granicy kupują najczęściej odzież, książki i płyty, znacznie mniejsza ilość osób poszukuje tam artykułów kolekcjonerskich, które trudno otrzymać w Polsce, a nieco więcej decyduje się również na zakup obuwia.

Polak - wolimy co nasze?

Zakupy internetowe są bardzo popularne na całym świecie, a wiele firm stara się działać na wszystkich kontynentach, aby móc dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. To działa i firmy takie mają naprawdę bardzo wielki zasięg, jednak my w Polsce wciąż wolimy to, co polskie. Bardzo ważną rolę odkrywa tu bezpieczeństwo w internecie, gdyż wciąż boimy się paść ofiara oszustów, a wiadomo, że w innych krajach może grasować ich znacznie więcej niż w naszym kraju. A skoro wybieramy opcję bezpieczeństwo przede wszystkim, wybieramy także rodzimych przedsiębiorców, najchętniej korzystamy ze sklepów internetowych, które mają sprawdzoną renomę, już, w których już dokonywaliśmy zakupów.
Czy w przyszłości chętniej będziemy kupować za granicą? Nie wiadomo, zapewne kolejne badania pokażą, czy mentalność Polaków się zmienia. Jednak z powodu różnicy w cenach jest to zapewne odległa przyszłość.

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również