Jak działa Dotpay ?

Dotpay to jeden z wielu systemów płatności internetowych, który został opracowany w celu finalizowania transakcji przy użyciu sieci. Dotpay założono w 2000 r. przez firmę DotPay sp. z o. o z siedzibą w Krakowie. W krótkim czasie stała się ona jednym z liderów nie tylko polskiego, ale i europejskiego rynku płatności internetowych, o czym świadczy udostępnianie interfejsu systemu aż w dziewięciu różnych językach.

Firma Dotpay obsługuje płatności najpopularniejszymi kartami jak Visa, Visa Electron, Master Card oraz Maestro. Płatności kartowe stają się coraz powszechniejszym sposobem zapłaty za towary kupowane w sieci, jednak to nie jedyne oferowane metody płatności. Klienci korzystający z usług Dotpay doceniają szybkość, wygodę oraz bezpieczeństwo oferowanych usług.

Jak to funkcjonuje?

Firma Dotpay funkcjonuje na zasadzie pośrednictwa w transakcjach internetowych. Pełni zatem rolę pośrednika, który obsługuje płatności przez Internet. Oznacza to, że klient danej firmy czy sklepu internetowego nie musi kontaktować się bezpośrednio z nim. Nie dokonuje więc wpłaty na jego konto, ponieważ system automatycznie przenosi go do formularza płatności. Za jego pomocą wybiera on dowolną formę płatności, jak np. szybki przelew, płatność kartą bądź płatność BLIKiem i sfinalizować daną transakcję. Gdzie następnie trafiają pieniądze? Na konto pośrednika, ale również dopisane są do indywidualnego konta w systemie płatności. Dużym plusem systemu jest fakt, że zarówno sklep, jak i jego klient od razu otrzymują potwierdzenie wpłaty i mogą natychmiast dokonać realizacji zamówienia. Wszystko odbywa się więc bardzo szybko a cała operacja zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Jest to dobre rozwiązanie zarówno z punktu widzenia sklepu, który może sprawniej obsługiwać swoich klientów, jak i klienta, który zyskuje szansę na natychmiastową realizację zamówienia.

Etapy procesu płatności

Proces płatności za pośrednictwem systemu Dotpay jest bardzo prosty a wszystko przebiega szybko oraz intuicyjnie. Pierwszy krok to wybór określonych produktów lub usług przez klienta, a następnie określenie formy płatności. Potem system przekierowuje klienta automatycznie do strony, za pośrednictwem której może on dokonać płatności, jak np. serwis internetowy konkretnego banku, gdzie następuje dokonanie płatności. Klient potwierdza dokonanie wpłaty i zostaje przekierowany z powrotem na stronę danego sklepu, a następnie otrzymuje informację zwrotną o wpłacie. Należy podkreślić, że już w tej chwili pieniądze znajdują się na indywidualnym koncie w systemie płatności i można dokonać ich wypłaty. Po odnotowaniu wpłaty w systemie sklep może od razu przystąpić do wysyłki towaru lub realizacji usługi. System Dotpay jest więc idealnym rozwiązaniem w przypadku sprzedaży internetowej, ponieważ sklep może z jego pomocą sprawniej obsługiwać swoich klientów. Z kolei klienci mogą liczyć na szybsze otrzymanie zakupionego towaru lub realizację zamówionej usługi. Co więcej, płatności internetowe za pośrednictwem Dotpay są w pełni bezpieczne, a już z pewnością gwarantują nie mniejszy poziom bezpieczeństwa od tradycyjnych form płacenia za towary lub usługi.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również