Najważniejszą kwestią związaną z przeprowadzaniem płatności bezgotówkowych jest bezpieczeństwo użytkowników systemów obsługujących takie transakcje. W obecnych czasach operacje bezgotówkowe należą do najczęściej wybieranych sposobów płatności. Przyczynił się do tego intensywny rozwój nowoczesnych technologii finansowych, jak również powszechny dostęp do Internetu.
Coraz więcej z nas preferuje płatności realizowane bezgotówkowo. TNS Polska wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową przeprowadziło na ten temat badanie „Wizerunek polskiego sektora bankowego”. Wyniki badania pokazały, że co drugi kupujący preferuje obecnie korzystanie z ofert sklepów internetowych. Wygoda, szybkość i globalny zasięg sprawiają, że operacje wykonywane za pomocą kart płatniczych czy przelewów zyskały znaczną popularność. Czy transakcje bezgotówkowe są bezpieczne? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Płatności realizowane bezgotówkowo to m. in. płatności kartą (klasycznym sposobem z użyciem kodu PIN lub zyskujące na popularności płatności zbliżeniowe). Takie transakcje mogą być wykonywane za pomocą karty debetowej, karty przedpłaconej (prepaid), karty kredytowej lub karty obciążeniowej. Pozostałe rodzaje płatności bezgotówkowych zrealizujemy za pośrednictwem polecenia przelewu, polecenia zapłaty, czeku rachunkowego, szybkich przelewów elektronicznych, nowoczesnych płatności mobilnych i tak zwanych zleceń stałych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, sklepy internetowe umożliwiają dokonywanie płatności za pomocą kilku rodzajów transakcji bezgotówkowych. Co prawda niektórzy klienci wybierają opcję płatności przy odbiorze, jednak znacząca większość preferuje zapłatę przez Internet. W trosce o bezpieczeństwo kupujących, właściciele sklepów online powinni korzystać z usług wyłącznie certyfikowanych dostawców usług płatniczych.
Standardowym sposobem płatności online jest przelew internetowy. Taki przelew jest realizowany poprzez zlecenie transakcji systemowi bankowości internetowej. W tym przypadku konieczne jest samodzielne uzupełnienie formularza przelewu.
Jednym z najpopularniejszych sposobów płatności w Internecie są tak zwane przelewy Pay-By-Link. Są to szybkie przelewy, dzięki którym wysłane środki bardzo szybko znajdują się na koncie adresata. Klient i sprzedający natychmiast po wykonaniu przelewu otrzymują mailowe potwierdzenie wykonania płatności, co znacznie przyspiesza realizację zamówienia.
Za zakupy w sklepie internetowym zapłacimy również BLIKiem. Kod BLIK to unikalny, sześciocyfrowy kod, który odczytujemy w mobilnej aplikacji naszego banku.
Za zakupy w sieci zapłacimy również kartą. Możemy zrobić to zarówno za pomocą klasycznej karty płatniczej otrzymanej z banku, jak również za pomocą nowoczesnej usługi tzw. portfela elektronicznego. Jednym z najbezpieczniejszych rodzajów e-portfela jest Visa Checkout. Płacąc zwykłą kartą płatniczą musimy podać jej numer, datę ważności oraz kod CVC/CVV. Natomiast jeśli korzystamy z portfela elektronicznego, unikamy konieczności ręcznego wprowadzania danych.
Właściciel sklepu internetowego powinien udostępniać klientom wyłącznie usługi płatnicze realizowane przed instytucje posiadające odpowiednie certyfikaty i zabezpieczenia. Wśród takich certyfikatów można wymienić między innymi Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS), Thawte Web Server Certificate oraz Certyfikat Rzetelnej Firmy. Są to zabezpieczenia gwarantujące ochronę wszystkich danych osobowych należących do użytkowników i pozwalające klientom na zachowanie prywatności.
Autor
Jan Walcewicz
Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.
Polecamy
Najnowsze
Wniosek o upadłość gospodarczą
Sam fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie jest jednoznaczny z jego upadłością. Orzeczenie w tej sprawie zależy od decyzji sądu... [...]