Popularność oraz opłacalność sklepów internetowych w Polsce rośnie z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Wiele stacjonarnych firm otwiera swoje kanały dystrybucji w sieci, podobnie jak nowe przedsiębiorstwa startują wyłącznie wysyłkowo. Prowadzenie albo korzystanie ze sklepu internetowego ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jednym z plusów jest dokonywanie bezpiecznych transakcji bezgotówkowych – chociaż niektóre osoby trudno co do tego argumentu przekonać. Inną zaletą użytkowania e-sklepów są szybkie transakcje i ich błyskawiczna realizacja. W dzisiejszym artykule skupimy się na tych dwóch korzyściach. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych w sieci
Chociaż wielu Polaków nadal preferuje tzw. płatność przy odbiorze, ta tendencja, wg corocznych raportów dotyczących uczestnictwa w branży e-commerce, zaczyna być wypierana przez płatności online. Po pierwsze, użytkownicy mają szeroką ofertę możliwości zapłaty za swoje zakupy – od tradycyjnego przelewu internetowego, przez karty płatnicze i wirtualne portfele, aż po nowoczesne metody takie jak BLIK. Różne metody sprawdzają się w innych sytuacjach, a Polacy coraz częściej korzystają z kilku z nich, co daje im wolność. Po drugie, wśród naszego społeczeństwa wzrasta zaufanie do transakcji internetowych – prawo konsumenckie działa na korzyść klienta, a proces płatności od pierwszego do ostatniego etapu jest chroniony przez najlepsze szyfrujące oprogramowanie. Jeśli nie jesteś pewien platformy płatniczej, z której chcesz skorzystać, sprawdź jej uczciwość w spełnianiu wymogów i przyznane certyfikaty. Gwarantujemy, że w Polsce najbardziej znani agenci rozliczeniowi są rygorystycznie kontrolowani przez Prezesa i Zarząd Narodowego Banku Polskiego oraz kilka innych instytucji państwowych oraz prywatnych. Rośnie także świadomość konsumentów, co skutkuje wprowadzaniem zmian m. in. w prawie dotyczącym ochrony danych osobowych. Po trzecie, za bezpieczeństwem transakcji bezgotówkowych w sieci niekoniecznie idą dodatkowe opłaty, jak sobie wyobrażają niektórzy. Zdecydowanie większość opłat spada na właściciela sklepu internetowego (opłaty abonamentowe za korzystanie z usług agencji rozliczeniowej). Bezpieczeństwo nie jest usługą premium!
Szybkość transakcji w sieci
Oprócz bezpiecznych transakcji konsumenci zwracają uwagę na ich szybkość. Im mniej kliknięć i formularzy do wypełnienia, tym większa szansa, że nowa forma płatności się przyjmie. W ten sposób zyskał popularność BLIK i tzw. autouzupełniające się formularze, a wcześniej wirtualne portmonetki, do których podpina się użytkowane karty płatnicze. Obecnie doczekaliśmy się już metody one click payment (obsługiwanej np. przez serwis Dotpay), która pozwala na "załatwienie" zakupów w kilka sekund. Dzięki szybkości transakcji w sieci maleje liczba porzucanych i nierozliczonych koszyków, co z kolei pozytywnie wpływa na rozwój sklepu internetowego. Jak widzimy, w interesie właściciela sklepu internetowego jest zapewnienie klientom jak największego wyboru metod płatniczych. Dzięki temu klient będzie miał możliwość dokonania zakupy w krótkim czasie, co przyspieszy proces księgowania płatności (do kilku minut), a tym samym realizację zlecenia. Jakie metody płatności zdobyły największe uznanie wśród polskiego społeczeństwa? Wspomniany już przez nas chwilę wcześniej BLIK (płatności mobilne, zapłacimy bez użycia karty), karty płatnicze podpięte do e-portfeli oraz ... tradycyjne przelewy internetowe (zwłaszcza wśród starszych wiekiem użytkowników).
Autor
Jan Walcewicz
Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.
Polecamy
Najnowsze
Wniosek o upadłość gospodarczą
Sam fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie jest jednoznaczny z jego upadłością. Orzeczenie w tej sprawie zależy od decyzji sądu... [...]