Płatności kartą - zalety i wady

Spośród płatności elektronicznych transakcje dokonywane za pomocą kart płatniczych zyskują coraz większe grono zwolenników. Co przyciąga nas do tej metody zapłaty za zakupy? Przede wszystkim możliwość wykorzystania karty w różnych punktach sprzedażowych i usługowych oraz bezpieczeństwo transakcji dokonywanych tą drogą.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że karty to ogromna rewolucja w sektorze płatności elektronicznych. Wybierając się na zakupy nie musimy już posiadać przy sobie gotówki. Karty wykorzystamy zarówno do dokonania płatności za towary i usługi, jak i do pobrania gotówki w bankomatach. Nowe rozwiązania technologiczne przyczyniają się do automatyzacji czynności związanych z transakcjami. Niezwykle ważny jest fakt, że karta zapewnia nam stałą łączność z centrum rozliczeniowym. Nie musimy, zatem obawiać się różnego typu nadużyć. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek zastrzeżenia, natychmiast wprowadzane są one do systemu podczas każdorazowego procesu weryfikacji. Terminale rejestrują każdą transakcję, która przekazywana jest następnie do centrum rozliczeniowego. Skraca to w znacznym stopniu cykl rozliczeniowy.

Posiadanie karty stanowi dla nas także swego rodzaju zabezpieczenie przed zgubieniem czy kradzieżą gotówki, którą musielibyśmy przy sobie nosić. Płatności kartą są również wygodniejsze z punktu widzenia sprzedawców. Karta eliminuje takie czynności jak liczenie pieniędzy, sprawdzanie ich autentyczności, wpłacanie większych kwot gotówki do banku.

Karty stały się zupełnie naturalnym elementem naszej codzienności. Doskonale wpisują się w nasz styl życia, gwarantując ogromny komfort użytkowania. Zgubienie czy kradzież karty również nie stanowi zbyt dużego zagrożenia. Wystarczy, że ją zablokujemy, a środki znajdujące się naszym koncie zostają całkowicie zabezpieczone.

Pozostaje pytanie, czy karty mają jakieś minusy? Posiadając kartę z reguły jesteśmy bardziej skłonni do nieprzemyślanych wydatków. Wydawanie w ten sposób pieniędzy przychodzi nam dużo łatwiej. Wiele osób jest w stanie wydać więcej, niż pozwalają na to ich możliwości finansowe. Korzystanie z kart wymaga, zatem pewnej samodyscypliny finansowej. Posiadacze kart muszą także liczyć się z opłatami za ich wydanie oraz obsługę. 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również