E-portfel jako nowoczesna metoda płatności

Jedną z popularnych metod płatniczych obecnie jest e-portfel. Wynika to z popularyzacji płatności internetowych oraz transakcji bezgotówkowych. Chętnie płacimy za zakupy bez użycia gotówki i w szybki sposób za pomocą nowoczesnych form płatniczych - szybkich przelewów, aplikacji mobilnych czy zbliżeniowo kartą lub telefonem. 
E-portfel działa, jako portfel elektroniczny, z pomocą którego możemy płacić za zakupy w sieci w szybki sposób. Transakcje dokonywane są w czasie rzeczywistym, co sprawia, że odbiorca dostaje pieniądze w krótkim czasie. E-portfel jest domeną firmy zewnętrznej, która nie ma powiązań z placówkami banków.

Płatności przez e-portfel

Płatności z użyciem elektronicznych portfeli są proste. Tym bardziej, że możemy płacić nimi za pośrednictwem takich operatorów, jak Dotpay. Taka metoda płatności jest łatwa dla każdego użytkownika. Wystarczy wybrać metodę płatności przy dokonywaniu zakupów w sieci. W następnym kroku trzeba zalogować się do panelu e-portfela z pomocą adresu e-mail oraz hasła (tych samych, które podawaliśmy przy rejestracji konta). Następnie, akceptujemy transakcję na stronie, gdy wyświetli się kwota i tytuł. Używamy do tego specjalnie wygenerowanego kodu PIN. Gotowe. Płatność zostanie zrealizowana natychmiastowo.

Przelewy wewnętrzne 

Z pomocą e-walletu możemy także dokonywać wpłat i wypłat oraz przelewów między portfelami. Oznacza to, że mamy możliwość przesłania pieniędzy ze swojego portfela na inne konto (e-portfel) lub na konto bankowe. W celu przeprowadzenia takiej operacji należy zalogować się na konto użytkownika i wykonać przelew. Wpisujemy w odpowiednie miejsca adres mailowy odbiorcy oraz kwotę, jaką chcemy wysłać i akceptujemy transakcję. Dany użytkownik otrzyma pieniądze w krótkim czasie. My z kolei dostaniemy potwierdzenie przelewu i informację o kwotach prowizji (jeżeli takie obowiązują) do zapłacenia. 

Plusy e-portfela

Płatności z pomocą e-walletów mają wiele zalet, a wśród najważniejszych można wymienić szybkość transakcji i prostotę. W dodatku, jest to wygodna metoda płatności z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Płatności przez e-portfel są bezpieczne, o co dbają firmy zewnętrzne. Ponadto, mamy możliwość płatności karta płatniczą po uprzednim podpięciu jej do e-walletu bez podawania kodu CVV/CVC, a także bez konieczności logowania się za każdym razem do bankowości. Możemy łatwo sprawować kontrolę nad wydatkami i operacjami - każda transakcja zapisywana jest w systemie. Nie wydamy więcej, niż mamy dostępnych środków na koncie e-portfela. Dużą zaletą jest możliwość płatności w dowolnej walucie oraz globalny wymiar - możemy płacić w ponad dwustu krajach. 

Bezpieczeństwo 

Bezpieczeństwo jest zawsze istotne, szczególnie gdy w grę wchodzą pieniądze. W przypadku e-portfeli nad zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa kontrolę sprawują firmy zewnętrzne (operatorzy domen). W celu zabezpieczenia transakcji stosuje się wielowarstwowe metody ochrony. Każdy użytkownik musi przejść pozytywnie proces weryfikacyjny, a każda płatność zostać zatwierdzona przez użytkownika. 

Koszty związane z e-portfelem

Zazwyczaj z korzystaniem z e-portfela nie wiążą się opłaty lub są one niewielkie. Większość dostępnych usług jest darmowa, lecz możemy napotkać system prowizyjny lub stałe opłaty w niektórych przypadkach. Opłaty lub ich brak oraz wysokość kwot zależy od konkretnego operatora, więc warto zapoznać się z regulaminem przed rozpoczęciem użytkowania. Najczęściej dodatkowymi opłatami są objęte takie opcje, jak przewalutowanie transakcji, wypłata środków czy przelewy między kontami użytkowników. Darmowe pozostają w większości założenie i prowadzenie konta. 

 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również