Plusy i minusy płatności bezgotówkowych

Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że Polska przoduje w wykorzystywaniu nowoczesnych sposobów na płatności bezgotówkowe. Pomimo tego, że wciąż spory procent naszego społeczeństwa preferuje papierowe banknoty, tę grupę stanowią polscy seniorzy. Dzisiaj porozmawiamy o plusach i minusach płatności bezgotówkowych. Czy warto się na nie zdecydować, czy traktować je jedynie jako alternatywne rozwiązanie w naszym codziennym życiu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Najważniejszy plusy płatności bezgotówkowych: bezpieczeństwo

Zdecydowanie najczęściej podnoszonym pytaniem w związku z transakcjami bezgotówkowymi, jest ich bezpieczeństwo. Paradoksalnie – wg wyników raportów – płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze niż te tradycyjne! Jak to możliwe? Otóż dla przedsiębiorców pewniejszym rozwiązaniem jest trzymanie mniejszej ilości gotówki w kasach fiskalnych w razie potencjalnego zagrożenia włamaniem. Dzięki temu spadają także koszty ubezpieczenia danego lokalu, a klienci nie odważą zapłacić fałszywymi banknotami. Poza tym punktem, płatności bezgotówkowe są bezpieczne też dla klienta prywatnego. Pomijając kwestie najlepszych i aktualizowanych zabezpieczeń programowych i szyfrowanych stron, można ustawić limity tego typu transakcji. Limity ustawimy „od ręki” logując się do systemu bankowości elektronicznej i są zależne od użytkowników. Warto wiedzieć o takiej opcji, zwłaszcza jeśli obawiasz się, że zgubisz kartę bądź zostanie ona ukradziona – poza tym, istnieje odgórny limit na transakcje bez podania numeru PIN karty, wynosi on 49.90 PLN i można wykonać cztery takie płatności na dzień. Kolejnym punktem przemawiającym za bezpieczeństwem transakcji bezgotówkowych jest możliwość ich autoryzacji. Autoryzacji można dokonać albo wpisując kod CVV/CVC (trzy cyfry z tyłu karty) lub skorzystać z systemu 3D Security, który wysyła kod zabezpieczający na numer telefonu. Kończąc rozprawianie się z kwestią bezpieczeństwa, dodajmy ciekawostkę - karty płatnicze najnowszej generacji posiadają system odczytywania linii papilarnych! 

Szybkość dokonywanych transakcji

Kolejnym plusem jest szybkość dokonywanych transakcji, dzięki czemu nasze zamówienia są realizowane sprawniej. Jeszcze do niedawna przelewy internetowe cieszyły się największym zainteresowaniem, ale ta tendencja zaczęła się zmieniać za sprawą wprowadzenia kart płatniczych. Obecnie dzięki systemom płatności takim jak Dotpay, PayU, Paypal czy Przelewy24 (lub zupełnie innych) zapłacimy online kartą już po kilku kliknięciach. Użytkownicy bardzo chętnie korzystają z wirtualnych portmonetek, gdzie mogą podpiąć karty płatnicze, z których korzystają na co dzień - takie rozwiązanie zwalnia ich z obowiązku każdorazowego podawania danych karty (dlugiego numeru, daty ważności itd.), wpisują jedynie swój login i hasło, zatwierdzają transakcję i gotowe! Wspomnijmy też o systemie, który zrewolucjonizował płatności bezgotówkowe, czyli o Bliku. Blik został zintegrowany z aplikacją mobilną banku danego użytkownika, który po zalogowaniu się może wygenerować jednorazowy kod, którym opłaci zakup. Ale to nie wszystko, bo Blikiem można zapłacić za rachunki, wypłacić pieniądze z bankomatu i wysłać przelew na numer telefonu odbiorcy. 

A co z minusami?

Pół żartem pół serio - wg niektórych badań prowadzonych wśród użytkowników, płacąc bezgotówkowo możemy stracić kontrolę nad wydatkami. Znikające wirtualne pieniądze mniej działają na naszą wyobraźnię, niż kończąca się gotówka w portfelu. Oczywiście, istnieje wiele sposobów na uniknięcie tego zjawiska, ale... to już temat na osobny artykuł. 
 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również