Nie da się zaprzeczyć, że obecnie przelew internetowy to bardzo popularna forma płatności za zakupy w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Ponadto od jakiegoś czasu możemy skorzystać z szybszej i prostszej jego formy. A to rozwiązanie to płatności online (zwane też płatnościami internetowymi, płatnościami elektronicznymi czy Pay-By-Link). Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, na czym polegają płatności elektroniczne. Przeczytaj go koniecznie!
Zakupy przez Internet - cieszą się coraz większą popularnością w Polsce!
Zacznijmy od tego, że Polacy pokochali zakupy w sieci, gdyż według szacunków ekspertów firm SMB, Kelkoo i Forrester Research - prezentowanych w raporcie E-commerce portalu Interaktywnie.com - w tym roku na zakupy w sieci wydamy aż 26,1 mld zł. To więc naturalne, że na tak dynamicznie rozwijającym się rynku pojawiają się nowe rozwiązania mające sprawić, że zakupy online staną się jeszcze prostsze, szybsze i bardziej wygodne. I właśnie jednym z nich są właśnie płatności online.
Na czym polegają płatności online?
No cóż, płatność online to nic innego jak kolejny rodzaj przelewu, coraz częściej oferowany klientom jako forma płatności w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Generalnie, od zwykłego przelewu różni się tym, że dane przelewu zazwyczaj automatycznie są wypełnione, a sprzedawca od razu otrzymuje informację, że klient przelał środki, co znacznie przyspiesza realizację jego zamówienia.
Zalety płacenia online
Przede wszystkim płacenie za pomocą płatności online jest równie szybkie i wygodne, jak płacenie kartą kredytową. Poza tym płatność online w dużym stopniu eliminuje obawy, które Polacy mają wobec płatności dokonywanych kartami kredytowymi (ekspert eurobanku podkreśla, że są one nieuzasadnione). Chodzi oto, że zaufanie w przypadku płatności online budzi mechanizm przekierowania na stronę banku w chwili dokonywania płatności. I to właśnie dzięki temu dane umożliwiające dostęp do konta podawane są przez klienta w bezpiecznym i dobrze mu znanym środowisku bankowości internetowej, a nie w systemie płatniczym sklepu czy operatora płatności, uważanym czasem przez klientów za mniej wiarygodny.
Jak to wygląda w praktyce?
Zwykle tradycyjny przelew internetowy wykonujemy bezpośrednio z konta bankowego. Wiadomo, w pierwszej kolejności musimy wejść na stronę logowania do systemu bankowego i wprowadzić wszystkie wymagane dane. Czyli, zwykle są to przynajmniej login i hasło. Po czym w zakładce dedykowanej przelewom wprowadzamy wszystkie dane konta sprzedającego lub sklepu internetowego wraz z kwotą jaką chcemy przelać. Na końcu akceptujemy transakcję, a płatności online skracają ten proces do kilku kroków.
Autor
Jan Walcewicz
Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.
Polecamy
Najnowsze
Wniosek o upadłość gospodarczą
Sam fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie jest jednoznaczny z jego upadłością. Orzeczenie w tej sprawie zależy od decyzji sądu... [...]