Płatności mobilne to coraz popularniejsza forma transakcji online?

Obecna rzeczywistość staje się coraz szybsza i dynamiczniejsza. Mamy coraz mniej czasu na to, aby godzinami załatwiać sprawy na mieście. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby konsumentów, opracowano wygodne metody nabywania towarów w sieci. Zamiast spędzać za dużo czasu w centrach handlowych, od teraz możemy płacić natychmiastowo, wygodnie i bezpiecznie za pośrednictwem smartfonu. Dzięki powszechnej dostępności smartfonów i tabletów istnieje duże zapotrzebowanie na szybką realizację płatności przez urządzenia mobilne.

Jako mobilne płatności określa się wszystkie płatności bezgotówkowe, których można dokonać za pomocą urządzeń mobilnych typ smartfon i tablet lub technologii mobilnej, jak USSD, WAP, SMS, NFC. Należy pamiętać o tym, że wszystkie urządzenia mobilne powinny zapewniać łączność Internetową lub telekomunikacyjną w celu dokonania transakcji. Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni zakup produktów bądź usług oraz przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy rachunkami bankowymi kupującego oraz e-przedsiębiorcy.

Plusy płatności mobilnych

Płatności mobilne pomagają w maksymalnym usprawnieniu procesu przeprowadzania transakcji tak, żeby zarówno e-przedsiębiorca, jak i jego klient mogli cieszyć się sprawnym przelewem środków. Zdecydowaną zaletą m-płatności dla właściciel e-sklepu jest pozyskanie transparentnego i efektywnego systemu rozliczeniowo-księgowego. Z kolei kupujący mogą zupełnie bezpiecznie i szybko nabyć upragniony towar lub usługę. Zakładają swój e-biznes warto na poważnie zainteresować się potrzebami dzisiejszego e-konsumenta, który jest wymagający i oczekuje możliwości dokonania szybkiej transakcji. Właściciele e-biznesów nie chcą przecież, żeby ich przedsiębiorstwa zniechęcały potencjalnych klientów, którzy z łatwością znajdą inny e-sklep, spełniający ich wymagania. Zapewnienie sprawnego uiszczenia stosownej opłaty za zakupy to podstawa. Stare metody, polegające na tym, że wszelkie dane adresata i odbiorcy, łącznie z numerem konta trzeba wpisać ręcznie do formularza przelewu, skutecznie odstraszają klientów. Takie manualne uzupełnienie danych wiąże się z możliwością pomyłki oraz zwyczajnie zajmuje trochę czasu, stąd pomysł na zautomatyzowanie tych działań w m-płatnościach. Wszystkie dane uzupełniane są od razu tak, że klient musi tylko potwierdzić transakcję jednym kliknięciem na ekranie swojego smartfonu.

Najwygodniejsze formy m-płatności

Do najpopularniejszych form m-płatności należą obecnie Sky Cash i BLIK Mobile. Pierwsza z form to uniwersalny system, który pozwala na szybkie dokonywanie płatności za pomocą telefonu komórkowego. Użytkownik musi założyć specjalne konto portmonetki SkyCash, które doładowuje, kiedy tylko chce. Następnie za pomocą aplikacji może opłacać bilety komunikacji miejskiej, parkometr oraz wizytę w restauracji czy kinie. Należy również zaznaczyć, że system ten jest niezależny od operatorów sieci telefonii, co oznacza krótko, że działa sprawnie w każdej sieci GSM. Drugi system to BLIK Mobile. Rozwiązanie to jest w pełni zintegrowane z Dotpay i pozwala na dokonywanie e-płatności bez konieczności logowania się do systemu bankowego.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również