Co to jest e-portfel ?

Portfel elektroniczny to nowoczesna metoda przechowywania pieniędzy oraz płatnicza. Znana także pod innymi nazwami własnymi, jak e-portfel, e-portmonetka, portfel cyfrowy. Obsługiwany jest przez firmę niezwiązaną z jakimkolwiek bankiem, więc firmę zewnętrzną. Taka firma działa w branży płatności internetowych i posiada własną domenę, na której użytkownicy zakładają konta swoich e-walletów. Operacje wykonywane są w czasie rzeczywistym, więc są natychmiastowe. Z pomocą e-portfela możemy płacić w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych. 

Realizacja płatności za pomocą e-portfela

Płatności z pomocą e-portfela są proste i intuicyjne, dzięki czemu metoda ta należy do szybkich oraz komfortowych. Przy płatności za zakupy należy wybrać możliwość opłacenia zamówienia za pomocą cyfrowego portfela. Następnie, wystarczy zalogować się do panelu za pomocą adresu e-mail jako loginu oraz hasła. Na stronie wyświetli się kwota transakcji i tytuł przelewu. Operację należy zaakceptować, by została zrealizowana i gotowe. Płatność jest dokonywana po kliknięciu „zapłać” natychmiast. 

Przesyłanie środków pomiędzy użytkownikami

Jednak portfel elektroniczny nie służy jedynie do płatności. Ma on także funkcje, których tradycyjna wersja nie posiada - możemy z jego pomocą przesyłać pieniądze na konta innych użytkowników (zarówno e-wallety i konta bankowe). W celu dokonania takiej transakcji należy zalogować się do serwisu i wypełnić formularz przelewu, podając adres mailowy odbiorcy i kwotę operacji. Po zaakceptowaniu transakcji, zostanie ona zrealizowana natychmiastowo. Oczywiście, otrzymamy potwierdzenie przelewu i informację na temat ewentualnej prowizji za usługę. 

Zalety e-portfela

Portfele elektroniczne mają wiele zalet i zapewniają wiele możliwości gospodarowania finansami w sieci. Z pomocą e-walletu możemy szybko i wygodnie dokonywać płatności elektronicznych, wpłat i wypłat oraz przesyłać pieniądze w prosty sposób. Jednak e-portfel nie tylko jest funkcjonalny i prosty w obsłudze, a także:

-bezpieczny - firmy zewnętrze dbają o zabezpieczenia domen i transakcji
-łatwy w kontroli - w prosty sposób możemy kontrolować płatności i wydatki, dzięki automatycznemu zapisowi transakcji oraz ustalaniu indywidualnemu kwot w 
e-portfelu
-globalny - e-portfele działają w ponad 200 krajach
-anonimowy - podczas transakcji nie musimy podawać danych osobowych i wrażliwych

Bezpieczeństwo płatności online

Nad bezpieczeństwem funkcjonowania e-portfeli oraz płatnościami z nimi związanymi czuwają firmy zewnętrzne. Stosowane są specjalne zabezpieczenia wielowarstwowe oraz metody szyfrowania dla gwarancji bezpiecznej domeny. Ponadto, każdy użytkownik musi przejść przez proces weryfikacji, gdy zakłada konto i dokonuje podpięcia kart płatniczych. Każda płatność wymaga zalogowania się do domeny i zatwierdzenia. 

 

 

 

 

Ile kosztuje korzystanie z e-portfela?


Większość opcji e-portfela jest darmowa. Z pewnością nie zapłacimy za założenie i prowadzenie konta. Nie zostaniemy także obciążeni kosztami transakcyjnymi za dokonywane płatności. Jednak możemy ponieść koszty przewalutowania ( w przypadku płatności w obcej walucie). Możemy również napotkać prowizję za wypłaty środków z konta, transakcje międzynarodowe czy przesyłanie pieniędzy między portfelami. Wszelkie opłaty są zawarte w regulaminie strony i zależą od danego usługodawcy. Mogą one różnić się zakresem i wysokością, więc należy w pierwszej kolejności zapoznać się z zasadami działania i kosztami danego portfela cyfrowego. 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również