Jak podnieść bezpieczeństwo transakcji online?

Polacy coraz chętniej kupują produkty i usługi kupione w Internecie. Wciąż jednak istnieje spora grupa, która z obawy woli zostać przy transakcjach gotówkowych. Dlaczego? Chodzi o złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ tradycyjny sposób rozliczania wcale nie jest taki bezpieczny od wirtualnego odpowiednika, jak mogłoby się wydawać. Co więcej, w wypadku tradycyjnych płatności gotówkowych za zakupy w sieci ponosimy koszty dodatkowe, które nie zawsze towarzyszą przedpłatom realizowanym za pośrednictwem sieci.

Wszystkie instytucje płatnicze, oferujące na rynku swoje usługi finansowe, podlegają dokładnej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, po czym wpisywane są do specjalnego rejestru. To wszystko oznacza, że nie każda instytucja płatnicza, pośrednicząca w e-transakcjach, będzie mogła znaleźć się na takiej oficjalnej liście. Co więcej, KNF skrupulatnie weryfikuje, czy dany kandydat spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Oznacza to, że najlepszym sposobem na zapewnienie sobie bezpiecznej transakcji jest sprawdzenie czy dany pośrednik znajduje się w rejestrze KNF-u. Jak jeszcze możemy się uchronić?

Nie dla publicznych hotspotów

Oczywiście wszelkie transmisje między przeglądarką a serwerem banku są szyfrowane, nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować ze zwracania uwagi na źródło Internetu, z którego w danej chwili korzystamy. Na cyberatak jesteśmy szczególnie narażeni wtedy, gdy łączymy się z siecią publiczną w kawiarni lub na uczelni. Otóż cyberoszust tworzy sieć o neutralnej nazwie, powiedzmy DarmowyInternet, Publiczna, czy FreeHotSpot, do której podłącza się wiele osób. Następnie router oszusta modyfikuje treść przesyłanych stron i od razu może zmieniać numery kont, prezentować fałszywe formularze logowania lub niezauważenie przekierować adresy stron na inne serwery. Wystarczy więc chwila nieuwagi, aby zalogować się na podmienionej stronie, udostępniając w ten sposób wszystkie nasze dane cyberprzestępcom. Właśnie dlatego w sieciach publicznych najlepiej nie przekazywać żadnych informacji, których podsłuchanie mogłoby nam w jakikolwiek sposób zaszkodzić.

Płać kartą!

Korzystanie z karty płatniczej pozwoli uniknąć konieczności samodzielnego i ręcznego wpisywania wszystkich danych do formularza przelewu, co wystawiało nas na ryzyko. Cyberprzestępcy często podmieniają numery rachunków bankowych na swoje tak, aby to właśnie im przelać daną kwotę. Jeśli płacimy kartą przy użyciu opcji one-click, formularz zostanie wypełniony automatycznie, a całą transakcję potwierdzimy tylko przez jedno kliknięcie. Metoda płacenia kartą jest też najpowszechniejszym sposobem realizacji e-transakcji zagranicą. Osoby kupujące w zagranicznych e-sklepach muszą więc przygotować się na to, że większość z nich będzie honorować właśnie płatność kartą i m.in. dlatego warto jej używać.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również