Dlaczego gotówka nie jest już królową ?

Wielu z nas wciąż jeszcze nie potrafi wyobrazić sobie zakupów bez gotówki w portfelu. Szelest banknotów i dźwięczące monety dają nam poczucie pewności. Jednak świat na naszych oczach zmienia się w bezgotówkową rzeczywistość. Większość z nas ma konta bankowości elektronicznej, robi zakupy w sieci, używa Internetu do dokonywania płatności. W sklepach stacjonarnych coraz częściej zamiast papierowego pieniądza wyciągamy z kieszeni kartę. Nie musimy nawet wpisywać pinu. Dzięki technologii zbliżeniowej możemy przejechać nią przed czytnikiem i to wystarczy, żeby sfinalizować transakcję. Dlaczego gotówka coraz bardziej spychana jest na margines? Nowoczesne metody płatności okazały się po prostu szybsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze od tych, tradycyjnych.

Szybkość i wygoda transakcji

Metody bezgotówkowe doceniają przede wszystkim klienci sklepów internetowych, a trzeba przyznać, że jest ich coraz więcej. Płatność elektroniczna pozwala na błyskawiczną transakcję. Kiedyś kupując produkt w sklepie online czy sklepie wysyłkowym, musieliśmy udać się do banku lub na pocztę i dokonać przelewu. Dziś nie musimy wychodzić z domu. Siedząc przed monitorem laptopa klikamy jeden przycisk i gotowe. Platformy płatnicze zmierzają w kierunku maksymalnego uproszczenia transakcji. Oznacza to krótkie formularze z jak najmniejszą ilością pól do wypełnienia, które bardzo często wypełniane są automatycznie, brak konieczności rejestracji czy logowania na swoje konto w danym sklepie, brak przekierowań na inne strony. E-klient docenia możliwość bezproblemowych zakupów, które można zrobić zaledwie w kilka chwil.

Bezpieczeństwo

Jeszcze do niedawna wiele osób nie korzystało z elektronicznych form płatności w obawie o ich bezpieczeństwo. Niestety, na tym polu gotówka również przegrała. Ilość zabezpieczeń jest w tym momencie tak duża, że trudno mówić o jakimkolwiek ryzyku. Znaleziono sposób na bezpieczne przesyłanie danych, a sposoby uwierzytelniania transakcji również stają się coraz łatwiejsze dla klientów. Podawanie pinu czy specjalnego kodu zabezpieczającego już wkrótce może nie być konieczne. Dzięki szybkiemu rozwojowi biometrii w niedalekiej przyszłości czeka nas zapewne potwierdzanie transakcji za pomocą skanowania linii papilarnych na kciuku czy siatkówki oka. 

Bezpieczne płatności zapewniają sklepom operatorzy, których obowiązkiem jest przestrzeganie podstawowych standardów bezpieczeństwa i posiadanie stosownych certyfikatów. Przykładem może być Dotpay, polski operator płatności, dla którego kwestie bezpieczeństwa są priorytetowe. Klienci mogą dziś bez obaw korzystać z dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą e-płatności. 

 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również