Bezpiecznie, szybko i tanio -płatności online w pigułce. cześć 2

W tej części artykułu zaprezentujemy najbardziej popularne metody płatności wykorzystywane w internecie. Każda z nich posiada swoje wady i zalety, jednak wszystkie charakteryzują się jedną cechą wspólną jest nią komfort i wygoda dokonywania zapłaty.

Płatności gotówkowe w sieci

Płatności w internecie kojarzą sięnam raczej z bezgotówkowym transferem środków finansowych. Tymczasem okazuje się, że wśród osób dokonujących zakupów online największą popularnością i zaufaniem cieszą się płatności gotówkowe. Można ich dokonywać również za pośrednictwem sieci. Wystarczy wybrać tradycyjny przelew, jako formę płatności i wydrukować potrzebny blankiet. Następnie udajemy się do banku lub na pocztę i dokonujemy wpłaty określonej kwoty gotówką. Dzięki temu zakupami w sieci mogą cieszyć się również osoby nieposiadające konta w banku.

Szybki przelew internetowy

O wiele szybszą metodą płatności internetowej jest tzw. szybki przelew. Możemy go dokonać po zalogowaniu się do systemu bankowości elektronicznej swojego banku. W formularzu przelewu należy wpisać dane wygenerowane przez sklep internetowy, a więc rachunek odbiorcy, jego dane, tytuł przelewu i określoną kwotę. Następnie dokonujemy zatwierdzenia transakcji przy użyciu kodu jednorazowego. Taki przelew jest bardzo szybki, jednak istnieje jeszcze szybszy sposób płatności. Są nim tzw. szybkie płatności.

Szybkie płatności online

Przelew w ramach szybkich płatności internetowych dokonywany jest za pośrednictwem firmy zajmującej się regulacją tego typu transferów pieniężnych. Do najpopularniejszych na polskim rynku e-commerce należą z pewnością PayU oraz Dotpay. Wybierając usługę płatności przez jednego z pośredników, zostajemy automatycznie przekierowani na stronę banku, który wskazaliśmy do dokonania przelewu. Transakcję będziemy mogli sfinalizować dopiero po zalogowaniu się do systemu bankowości internetowej swojego banku. Odesłani zostaniemy do formularza, który na ogół jest już wypełniony. Eliminuje to ryzyko popełnienia błędów przy wpisywaniu danych. Dla pewności możemy sprawdzić poprawność widniejących tam informacji. Ostatnim krokiem do realizacji transakcji jest autoryzacja, czyli wpisanie żądanego kodu jednorazowego oraz zatwierdzenie przelewu. Ten sposób płatności ma przewagę nad wszelkimi pozostałymi. Już w momencie zatwierdzenia przez nas przelewu system automatycznie wysyła do nas informację o wykonaniu płatności. Taką wiadomość otrzymuje również odbiorca, czyli sprzedawca, który może od tej chwili rozpocząć realizację zamówienia. Szybkie płatności są niezwykle popularne wśród konsumentów nie tylko ze względu na szybkość i wygodę wykonywania przelewów. Istotny jest również wysoki poziom bezpieczeństwa tego rodzaju transakcji. Przemawia za nim już sam fakt realizacji transakcji w dobrze znanym klientowi środowisku bakowości elektronicznej. Takie rozwiązanie budzi duże zaufanie.

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również