Zakupy w Internecie to w praktyce dzisiejsza codzienność. Specjalne kampanie reklamowe, promocje jedynie online i większy wybór w sieci, niż w sklepie stacjonarnym - tak rysuje się rzeczywistość sprzedaży w czasach internetyzacji świata. Sprzedaż w sieci to już nie tylko możliwość, a wręcz konieczność - nie istniejesz w sieci, traci i to sporo. Klienci chętnie robią zakupy przez Internet, bo to wygodne i szybkie. Mogą zakupić, co im trzeba w międzyczasie z innymi zajęciami. Jednak płatności w sieci narażone są także na kradzieże, więc warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przestrzeń wirtualna i realna wbrew pozorom się tak nie różni.
Szyfrowanie
W pierwszej kolejności możemy korzystać jedynie z zaufanych stron, które są sprawdzone przez nas lub naszych bliskich. Jednak możemy także ze spokojem poszerzać tą bazę źródeł, kierując się metodami sprawdzania. Przyda się także antywirus, kontrolujący naszą przeglądarkę i działanie w sieci jako zwiększona ochrona. Sami możemy zwracać uwagę na to, czy strony używają szyfrowania. Będziemy to rozpoznawać po skrócie przy linku - „https” to znak, że strona szyfruje dane dla bezpieczeństwa użytkowników. Kolejnym elementem są certyfikaty bezpieczeństwa - tylko ze stron z aktualnymi certyfikatami powinniśmy korzystać. W innym wypadku możemy narazić swój sprzęt na złośliwe oprogramowania, działalność hakerów i wirusy internetowe. Informacje na temat certyfikatów znajdziemy w łatwy sposób - przy linku będzie symbol klucza lub kłódki i wystarczy w niego kliknąć. Po tym, wyświetli się informacja o zabezpieczeniach i aktualności certyfikatu.
Tajemny kod
Płatności internetowe i szybkiej przelewy to dzisiaj codzienność dla większości użytkowników sieci. W trosce o bezpieczeństwo takich płatności powstał system 3D-Secure. Działa on szczególnie przy płatnościach bankowych i przelewach. Metoda opiera się na autoryzacji. Na numer telefonu otrzymujemy krótkoterminowy kod do potwierdzenia płatności, który musimy przepisać do okienka na stronie przelewu. W innym wypadku płatność nie zostanie zrealizowana. Jest to skuteczna metoda, gdyż kod szybko traci ważność i przychodzi smsem. Trudno przechwycić wiadomość tekstową, wysłaną na telefon.
Internet Secure
Świadomość zagrożeń w sieci, dotyczących płatności to pierwszy krok na dobrej drodze do ochrony samego siebie. Nikt nie będzie nas w rzeczywistości chronił za nas samych, więc musimy podjąć działania sami dla odpowiednich efektów. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiedni system antywirusowy dla naszego sprzętu (niezależnie, czy mowa o komputerze, tablecie lub telefonie) z dostępem do Internetu. Najlepiej wybrać pakiet, który obejmuje także ochronę przeglądarek internetowych. Antywirus będzie, dzięki temu miał możliwość sprawdzania połączeń sieciowych oraz zabezpieczeń stron internetowych. W ten sposób jeszcze szybciej dowiemy się, czy dana strona jest zaufana i bezpieczna. Antywirus będzie blokował zagrażające naszemu sprzętowi połączenia i podejrzane pliki, które mogą okazać się złośliwymi oprogramowaniami lub wirusami. Dodatkowo, będziemy mogli działać w trybie incognito w sieci, co często jest przydatne. Antywirus będzie również chronił naszych zapisanych informacji - loginów czy haseł.
Większą ochronę zapewnimy sobie przez wtyczki, czyli dodatkowe programy na przykład w przeglądarce. Warto zainstalować zaporę firewall, która ma na celu blokowanie nieautoryzowanego dostępu do urządzeń i podejrzane połączenia internetowe, co nie pozwoli nieproszonym gościom na połącznie z naszą siecią czy urządzeniem.
Autor
Jan Walcewicz
Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.
Polecamy
Najnowsze
Wniosek o upadłość gospodarczą
Sam fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie jest jednoznaczny z jego upadłością. Orzeczenie w tej sprawie zależy od decyzji sądu... [...]