Jak bezpiecznie wykonać przelew internetowy?

Korzystanie z bankowości elektronicznej stało się chlebem powszednim wielu z nas. Cenimy szybkość i wygodę transakcji dokonywanych drogą internetową. Bardzo często jednak powielamy te same błędy, narażając się na oszustwa cyberprzestępców. Tymczasem wykonywanie przelewów elektronicznych może być całkowicie bezpieczne. Wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

Pierwszą jest korzystanie z bezpiecznych stron i serwisów internetowych. Strony, za pośrednictwem których dokonujemy transakcji muszą posiadać specjalne certyfikaty bezpieczeństwa. Istnieje bardzo łatwy sposób na sprawdzenie serwisu pod tym kątem. W pasku adresu powinien znajdować się symbol zamkniętej kłódki. Strony bez odpowiednich certyfikatów, choćby do złudzenia przypominały te wiarygodne i sprawdzone będą z pewnością pozbawione takiego symbolu. Co ciekawe, klikając na wymieniony symbol możemy dowiedzieć się, przez kogo został wydany certyfikat SSL.

Na komputerze lub innym urządzeniu, za pomocą którego dokonujemy przelewów internetowych nie instalujmy nigdy aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł. Zaopatrzmy się również w odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Ważne jest nie tylko zainstalowanie programu antywirusowego, ale również jego systematyczne aktualizowanie do najnowszej wersji.

Unikajmy przeglądania stron o podwyższonym ryzyku. Są to np. strony o tematyce erotycznej czy serwisy zakładów bukmacherskich. Komputer, z którego dokonujemy przelewów musi być regularnie skanowany. Usuniemy w ten sposób wszelkie złośliwe oprogramowanie.

Potwierdzając przelewy za pomocą haseł SMS możemy zamiast nowoczesnych smartfonów używać starszych modeli telefonów komórkowych. Jest to bardzo dobry sposób na uchronienie się przed cyberprzestępcami. Ponieważ najnowsze modele smartfonów są najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane do transakcji elektronicznych, to głównie one są zarażane przez oszustów złośliwym oprogramowaniem. Co więcej, starsze modele telefonów znacznie trudniej jest zainfekować. Do transakcji bankowych w wielu firmach stosowane są najprostsze i najtańsze modele komputerów. Powód jest dokładnie taki sam. Skutecznym rozwiązaniem może okazać się również używanie do przelewów systemu operacyjnego, odpalanego z płyty. Programu na zamkniętym nośniku nie można, bowiem tak łatwo zarazić wirusami.

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również