
Ostatnimi czasy sieć zalała fala nowych sklepów internetowych, które prześcigają się w różnych sposobach na zdobycie klienta. Powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że możemy już kupować transgranicznie – dzięki operatorom szybkich płatności online – co doprowadziło do szybkiego tempa rozwoju rynku e-commerce. Cały świat stoi przed konsumentami otworem, a oni mogą przeglądać ofertę z kubkiem herbaty w ręku, leżąc w łóżku. A skoro mowa już o zakupach, to nie można przejść obojętnie obok płatności, które w chwili obecnej przesądzają o być albo nie być danego sklepu. Metod jest coraz więcej i są coraz szybsze, czy jednak bezpieczne?
Według ostatnich badań TNS Polska dla PayU SA, w sieci kupuje już 13,5 miliona Polaków, co świadczy, że rynek e-commerce jest już dla nas codziennością. Sklepy internetowe i operatorzy płatności dokładają wszelkich starań, aby e-zakupy były maksymalnie bezpieczne. Oczywiście nieważne jak solidne będą zabezpieczenia, jeśli sami użytkownicy podkładają się oszustom. Pamiętajmy, że pewne zachowania w sieci są jak oddanie portfela nieznajomemu na ulicy. Tak więc przed kliknięciem przycisku „płacę” warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które mogą uratować nas przed stratą pieniędzy i nie chodzi tylko o stronę sklepu, lecz także o sprawy związane z kondycją naszego komputera. Wyjaśniamy, które metody płatności są najbezpieczniejsze i na co trzeba uważać.
Jak płacić bezpiecznie?
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja transakcja należy do uczciwych, powinieneś korzystać tylko z takich sklepów, które oferują inne opcje płatności, niż przelew tradycyjny. Obecnie jest w sieci znacznie więcej niż tych drugich, ale warto o tym pamiętać. Dlaczego? Otóż współpraca z zaufanymi i certyfikowanymi operatorami płatności online oznacza, że przedsiębiorca jest profesjonalny i zależy mu na zaufaniu klientów. Warto również uważać na pewne rzeczy, które czasami popełniamy w sieci – nie dzielmy się fotografiami czy informacjami z naszej karty płatniczej z byle kim, ani nie otwierajmy podejrzanych maili. Zachowując ostrożność w sieci, zachowamy środki na naszym koncie.
Błyskawiczne przelewy
Jak dotąd oszustom nie udało znaleźć się sposobu na operatorów szybkich płatności i dlatego w chwili obecnej pośrednicy jak Dotpay oferują najbardziej bezpieczne transakcje, jakie dostępne są na ryku e-commerce. Firma współpracuje ze wszystkimi bankami w Polsce i oferuje możliwość błyskawicznego zapłacenia za zakupy, nawet w czasie weekendu. E-przedsiębiorstwa, które realizują takie płatności są odbierane jako uczciwe i każdy wie, że warto tam dokonywać zakupów.
Sprawdź u kogo kupujesz
Warto wiedzieć, że każdy sklep internetowy ma obowiązek podać na stronie dane rejestrowe firmy, a więc jej pełną nazwę, adres siedziby oraz numery NIP, REGON czy KRS. Poza tymi danymi, w widocznym miejscu powinien pojawić się również regulamin zakupów w danym e-sklepie, który zawiera w szczególności opis procedury zwrotów i odstąpienia od umowy. Kiedy u klienta pojawią się wątpliwości związane z dokonaniem transakcji w danym e-sklepie, może poszukać opinii internautów na jego temat lub sprawdzić, czy sprzedający oferuje program dodatkowo zabezpieczający zakupy jego klientów. Dobrym przykładem jest Program Ochrony Kupujących (POK) z logo charakterystycznej parasolki, który bardzo dobrze znany jest użytkownikom Allegro. Podobny POK jest dostępny również w kilku tysiącach sklepów internetowych obsługiwanych przez operatorów płatności online, co gwarantuje zwrot środków (nawet do 10 tys. zł) w przypadku, gdy towar nie zostanie dostarczony bądź będzie niezgodny z zamówionym.
Autor

Jan Walcewicz
Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.
Polecamy
Najnowsze
Wniosek o upadłość gospodarczą
Sam fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie jest jednoznaczny z jego upadłością. Orzeczenie w tej sprawie zależy od decyzji sądu... [...]