W dzisiejszych czasach, chcąc wykonać przelew rzadko udajemy się do placówki banku. Nie chcemy tracić czasu na dojazd do oddziału i stanie w kolejkach. Większość z nas wybiera nowoczesne kanały płatności, z których możemy skorzystać bez wychodzenia z domu. Technologia rozwija się w tym zakresie bardzo szybko.
Obecnie mamy do wyboru kilkanaście rozmaitych metod płatności bezgotówkowych, które wykonamy samodzielnie, bez konieczności odwiedzania oddziału banku i wydawania polecenia przelewu. Mamy do wyboru między innymi płatność kartą (debetową, obciążeniową, kredytową, przedpłaconą, e-portfelem), przelewami tradycyjnymi wykonywanymi w systemie bankowości elektronicznej, szybkimi przelewami elektronicznymi Pay-By-Link czy za pomocą płatności mobilnych. Coraz częściej decydujemy się na wybór płatności realizowanych przez Internet. Czy jest jakaś metoda pozwalająca na wykonywanie szybkich i bezpiecznych bezgotówkowych operacji płatniczych bez konieczności dostępu do sieci?
System IVR pozwala na interaktywne przeprowadzenie transakcji za pośrednictwem podłączenia do centrali telefonicznej. Skrót IVR oznacza Interactive Voice Response, co można przetłumaczyć jako interaktywną obsługę głosową.
Z technologii IVR możemy skorzystać w wielu przypadkach. W taki sposób działają na przykład infolinie, aukcje charytatywne czy różnego rodzaju konkursy. Za pośrednictwem Interactive Voice Response możemy także zapłacić za miejsce postojowe na parkingu lub kupić bilety komunikacji miejskiej. IVR często jest stosowany w celach telemarketingowych. Korzystają z niego agenci ubezpieczeniowi przedstawiający swoją ofertę podczas rozmowy telefonicznej i chcący zapewnić klientowi opcję natychmiastowej zapłaty za usługę. Coraz częściej korzystamy z IVR także podczas płacenia za zakupy.
Dokonywanie płatności za pośrednictwem technologii IVR jest doceniane za wygodę i szybkość przeprowadzania transakcji. Dużym atutem jest brak konieczności dostępu do Internetu w chwili dokonywania operacji. Do wykonania płatności potrzebny będzie wyłącznie telefon i karta płatnicza. Co do telefonu, nie musi to być najnowszy model nowoczesnego smartfona – wystarczy zwykły telefon, nawet ten starszej generacji. Korzystanie z Interactive Voice Response jest możliwe zarówno za pośrednictwem telefonu komórkowego, jak i aparatu stacjonarnego. Nie ma przy tym znaczenia, czy oferta komórkowa jest abonamentowa, czy w wersji prepaid (na kartę).
Z możliwości płatności kartą przez telefon korzysta coraz więcej osób. Coraz więcej sprzedawców udostępnia tę formę płatności swoim klientom. Aby używać technologii IVR, sprzedawca musi mieć dostęp do telefonu z tak zwaną opcją przekierowania, ponieważ w trakcie połączenia następuje przełączenie klienta do interaktywnej centrali telefonicznej.
Sam proces realizacji takiej operacji jest intuicyjny i odbywa się w kilku prostych krokach. Połączenie telefoniczne inicjowane jest przez osobę reprezentującą sprzedawcę. Na tym etapie klient podaje dane konieczne do przeprowadzenia transakcji, które są rejestrowane przez pracownika w panelu administracyjnym. Wszystkie dane dotyczące karty płatniczej podawane są w centrali telefonicznej Dotpay, do której przekierowywany jest klient po zakończeniu rozmowy z przedstawicielem sklepu. Pozwala to na pełną ochronę danych i gwarancję bezpieczeństwa kupującego. Na koniec transakcja jest księgowana na wirtualnym koncie i generowane jest potwierdzenie. Użycie technologii interaktywnej obsługi głosowej umożliwia na przykład firma Dotpay.
Autor
Jan Walcewicz
Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.
Polecamy
Najnowsze
Wniosek o upadłość gospodarczą
Sam fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie jest jednoznaczny z jego upadłością. Orzeczenie w tej sprawie zależy od decyzji sądu... [...]