Wady i zalety płatności online

Internet jest obecnie ważną częścią życia większości osób, nie tylko młodych. To miejsce dające wiele możliwości dla każdego. Można tutaj dobrze się bawić, poznawać nowych ludzi, wykreować sobie cyberosobowość czy robić zakupy. Ta ostatnia opcja jest coraz bardziej popularna, a co za tym idzie również metoda płatności online zyskuje na znaczeniu. To sfera, która wciąż się rozwija - szerszy wybór form płatności i udogodnień, mających przyśpieszyć i ułatwić proces jest dostępnych. Oczywiście, są także pewne minusy kupowania w sieci. Jakie są, zatem wady i zalety płatności elektronicznych?

Niebezpieczeństwa

Istnieje kilka zagrożeń związanych zarówno z samym kupnem, jak i płatnością za towar w sieci. Po pierwsze, może okazać się, że dany sprzedawca jest najzwyklejszym w świecie oszustem. Wtedy warto zgłosić sprawę policji - tak, przestępstwa internetowe są karane przez prawo. Innym niebezpieczeństwem jest, iż towar będzie niespełniający oczekiwań - może odbiegać od oryginału w różnym stopniu lub zdecydowanie nie pokrywać się ze stanem ze zdjęć. W gruncie rzeczy to także oszustwo i jeżeli kupujemy na zaufanych, sprawdzonych stronach (lub na serwisach aukcyjnych typu allegro) możemy skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy i zwroty towaru. Zazwyczaj mamy na to 14 dni od momentu otrzymania towaru. Jednak nie tylko z zakupem i towarem wiążę się ryzyko, a także z płatnościami online. Pierwszym zagrożeniem w tym temacie są próby oszustwa i wyłudzenia danych płatniczych - strony i wirusy podszywają się lub przekierowują nas na wyglądające identycznie, jak witryny sklepu lub domeny płatności stronki w celu wykradania naszych danych i pieniędzy. Z tego powodu trzeba być uważnym przy płatności. Fałszywe komunikaty, które rzekomo są ze strony banku lub sklepu to kolejna opcja. Nie wolno naiwnie wierzyć we wszystko i klikać,

Korzyści z płacenia przez Internet

Jednak nie wszystko jest czarne lub białe. Warto podejmować ryzyko, ponieważ płatności online mają wiele plusów. Jest metoda wygodna, gdyż nie musimy martwić się o płatność przy odbiorze towaru i to czy będziemy w domu akurat lub czy będziemy mieli gotówkę w przypadku braku możliwości płatności kartą. Wystarczy tylko odebrać towar po uprzedniej płatności online. Nasze zamówienie także często będzie szybciej zrealizowane, jeśli zapłacimy natychmiastowo. Sklep czy usługodawca nie będzie musiał czekać na naszą wpłatę, co przyśpieszy proces realizacji. Płatności online są szybkie i komfortowe - nie musimy stać w kolejkach, nie musimy nawet uzupełniać danych w przypadku szybkich przelewów lub korzystania z usług pośrednika płatności (automat zrobi to za nas). To sprawia, że taka metoda płatności jest łatwa. Warto korzystać z usług pośredników, jak Dotpay ze względu na skrócony czas wykonywania przelewu, natychmiastowe potwierdzenia wpłaty i bezpieczeństwo. Pośrednik dba o ochronę naszych danych i bezpieczny przepływ gotówki. W celu zabezpieczenia płatności online używane jest szyfrowanie danych na stronach czy uwierzytelnianie i system 3D-Secure, więc to nie tak, że nic nie chroni naszych finansów w sieci. 

Płatności online nie są już rewolucyjne w dzisiejszych czasach, ponieważ internetyzacja i komputeryzacja życia prężnie pędzi ku przyszłości. Wytworem tego zjawiska są nawet cyber-pieniądze, jak BitCoins czy monety (na przykład na Allegro). Świat się zmienia, także w obrębie możliwości konsumenckich i wyboru płatności. Internet dał społeczeństwu wiele nowych możliwości i z całą pewnością jeszcze wiele przed nami. Płatności online w świecie, który w dużej mierze kręci się wokół Internetu to spełnienie pewnych oczekiwań oraz udogodnienie. Dzięki temu, możemy płacić szybko, łatwo i bezpiecznie bez wychodzenia z domu lub w trakcie innych zajęć. 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również