Płatności kartą - zalety i wady

Karty płatnicze, jako jeden ze sposobów płatności elektronicznych posiadają szerokie grono zwolenników. Posiadacze kart cenią sobie bezpieczeństwo transakcji, jakie zapewniają, szansę ich wykorzystania w rozmaitych punktach sprzedaży detalicznej oraz możliwość zadłużenia się w ramach określonego limitu.

Karty z pewnością przyczyniły się do swego rodzaju rewolucji w sektorze płatności elektronicznych. Uwalniają one użytkowników od konieczność posiadania przy sobie gotówki. Za pomocą karty zapłacimy, bowiem za produkty w sklepach, zrealizowane usługi, a także uregulujemy zobowiązana wynikające z różnych tytułów. Z kart korzysta się dzisiaj przede wszystkim do płacenia za towary i usługi oraz do pobierania gotówki w bankomatach. Za sprawą nowych rozwiązań technologicznych następuje automatyzacja wielu czynności związanych z płatnościami. Co istotne, karty zapewniają stałą łączność z centrum rozliczeniowym kart. W efekcie nie dochodzi do wielu nadużyć, gdyż wszelkie zastrzeżenia są natychmiastowo wprowadzane do systemu podczas każdego procesu weryfikacji. Każda transakcja jest rejestrowana przez terminal, a następnie przekazywana do centrum rozliczeniowego. Dzięki temu cykl rozliczeniowy jest o wiele krótszy.

Korzystając z płatności kartą zabezpieczamy się niejako przed zgubieniem lub kradzieżą pieniędzy, które musielibyśmy nosić przy sobie. Z kolei sprzedawcy nie muszą już liczyć pieniędzy, sprawdzać ich autentyczności, wpłacać do banku i zabezpieczać. Również podjęcie gotówki przy pomocy karty stało się zupełnie naturalną, codzienną czynnością. Możemy mówić, więc o dwustronnych korzyściach. Być może, dlatego właśnie zainteresowanie kartami jest tak duże. Trudno chyba znaleźć osobę, która nie posiadałaby w swoim portfelu przynajmniej jednej karty debetowej lub kredytowej. Karty na stałe wpisały się w nasz styl życia. Zapewniają ogromny komfort użytkowania, a przy okazji są bezpieczniejsze, niż portfel wypełniony gotówką. W razie zagubienia lub kradzieży karty wystarczy ją po prostu zablokować, aby całkowicie zabezpieczyć środki znajdujące się na naszym koncie.

Czy karty mają, zatem jakieś wady? Wydaje się, że największym niebezpieczeństwem związanym z posiadaniem karty kredytowej są nieprzemyślane wydatki. Płacąc kartą jesteśmy w stanie wydać więcej, niż powinniśmy wydać biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe. Wynika to oczywiście z łatwości posługiwania się kartą oraz możliwości korzystania z niej w rozmaitych miejscach. Posiadanie karty związane jest również z koniecznością posiadania na koncie znacznych kwot. Oczywiście nie jest to wymóg formalny. Bardzo często działa tu jednak aspekt psychologiczny. Karta oznacza również pewne konieczne opłaty na rzecz banku, jak chociażby za wydanie karty lub jej użytkowanie.

Podsumowując karty płatnicze dają użytkownikom wiele możliwości, których nie mają osoby posługujące się gotówką. Tego typu rozwiązania wymagają jednak przemyślanych decyzji finansowych i zdrowego rozsądku podczas korzystania z nich. 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również