Najpopularniejsze formy płatności online w Polsce

Ostatni raport "M-commerce. Kupuję mobilnie" opracowany przez e-Izbę udowadnia, że wśród najpopularniejszych metod płatności online w Polsce są: przelew bankowy, karta płatnicza i płatność mobilna. Zapraszamy do krótkiej charakterystyki tych preferowanych przez Polaków form płacenia za zakupy w sklepach internetowych.

Szczegółowa analiza przywołanego raportu pokazuje, że bez względu na wiek użytkownika, na pierwszym miejscu króluje nieustannie przelew bankowy. Należy jednak podkreślić, że te nowsze i bardziej innowacyjne formy płatności, jak szybkie przelewy, czy płatności z wykorzystaniem aplikacji mobilnych są coraz bardziej popularne wśród młodych użytkowników. Możemy więc spodziewać się, że w przyszłości popularność tradycyjnego e-przelewu będzie słabła na rzecz nowych rozwiązań.

E-przelew bankowy

E-przelewy stanowią obecnie aż 90% wszystkich transakcji, jakich dokonuje się w Internecie. Wynikać to może z faktu, że forma ta jest zamiennikiem dobrze znanego tradycyjnego przelewu, dokonywanego w stacjonarnych placówkach bankowych. Przelew elektroniczny budzi więc zaufanie użytkowników, patrzących podejrzliwie na wszelkie nowości. Sama płatność przy użyciu e-przelewu jest bardzo szybka i trwa zaledwie kilkanaście sekund. Otóż system płatniczy przekierowuje klienta ze sklepu na stronę jego banku, gdzie należy zalogować się na konto. Następnie na ekranie pojawia się wypełniony formularz, który użytkownik zatwierdza za pomocą jednorazowego kodu. Automatyczne uzupełnienie danych zabezpiecza przed ewentualnymi błędami.

Płatności mobilne

Lektura raportu e-Izby "M-commerce. Kupuję mobilnie" udowadnia, że urządzenia mobilne stanowią codzienne narzędzie służące do robienia zakupów. Baki oraz serwisy płatności opracowały więc całą gamę aplikacji, które mają pomóc nam dokonywać zakupów przy użyciu smartfona. Nie trzeba nosić ze sobą portfela, wystarczy telefon za pomocą którego możesz dowolnie kupować w sieci.

Kupowanie z kartą

Płatność za pomocą karty powoli zyskuje coraz więcej zwolenników. Metoda ta polega na tym, że klient decydujący się na zakup danego towaru jest proszony o podanie numeru karty płatniczej, jej daty ważności wraz z trzycyfrowym kodem zabezpieczającym. Po podaniu wszystkich danych, karta użytkownika zostaje obciążona należnością a zamówienie przekazane do realizacji. Aby proces realizacji transakcji był jeszcze szybszy, systemy płatności online umożliwiają zapisanie kart płatnika na jego indywidualnym koncie. Jest to całkowicie bezpieczne, ponieważ wszystkie informacje są szyfrowane a przy następnej płatności użytkownik nie wpisuje już żadnych cyferek, tylko płaci za pomocą jednego kliknięcia.

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również