Jak powinna wyglądać obsługa płatności w sklepie internetowym?

Korzystanie ze sklepów internetowych stało się już codziennością. Ten rodzaj kupowania wybiera coraz więcej z nas. Zakupy w sieci są bardzo wygodne i pozwalają zaoszczędzić czas dotychczas poświęcany na stanie w kolejkach do kas. Klienci e-sklepów stają się coraz bardziej wymagający, dlatego rynek e-handlu jest coraz bardziej konkurencyjny. Każdy ze sprzedających chce przyciągnąć klientów właśnie do swojego sklepu.

Właściciele sklepów internetowych wprowadzają do swoich serwisów kolejne usprawnienia. Dotyczy to m. in. obsługi płatności. Intensywny rozwój technologii w obszarze e-commerce pozwala na umożliwieniu kupującym korzystania z różnych metod rozliczania. Sprzedający powinni analizować preferencje osób korzystających z oferty e-sklepów i dostosowywać kanały płatności do ich potrzeb. Klienci zadowoleni z przebiegu transakcji z większym prawdopodobieństwem odwiedzą ponownie dany sklep i będą polecali go swoim znajomym.

W sklepach internetowych można płacić na kilka sposobów. Jednym z nich są szybkie przelewy elektroniczne Pay-By-Link, zyskujące obecnie coraz większą popularność. Szybkie e-przelewy stają się ulubioną metodą płatności za zakupy w e-sklepach. Metoda operacji Pay-By-Link jest najczęściej wybieranym typem rozliczenia w obrębie e-commerce. Dzięki temu, że po wyborze tego sposobu płacenia wszystkie potrzebne dane uzupełniane są automatycznie, ryzyko pomyłki jest praktycznie żadne. Wpłata jest księgowana zaraz po wykonaniu operacji, dlatego znacznie przyspiesza realizację zamówienia – sprzedawca może bowiem wysłać towar od razu po zaksięgowaniu wpłaty.

Innym typem e-płatności jest tak zwany portfel elektroniczny. W przypadku wyboru takiej metody płatności, pieniądze księgowane są natychmiast po zatwierdzeniu operacji. E-portfele są wygodnym i bezpiecznym kanałem płacenia w Internecie, ponieważ podczas zapłaty z ich wykorzystaniem nie trzeba wpisywać danych ręcznie. Do e-portlefa można również dołączyć kartę płatniczą i w ten sposób uniknąć każdorazowego wprowadzania danych gdy zdecydujemy się na płatność kartą. Wraz z szybkimi przelewami elektronicznymi, użycie e-portfela należą do najczęściej wybieranych metod opłacania zakupów w sklepach internetowych.

Właściciele sklepów internetowych muszą bacznie przemyśleć nie tylko wybór najlepszego oprogramowania, lecz także zdecydować się na optymalny system płatności. Jednym z operatorów zapewniających kompleksową obsługę e-płatności jest na przykład firma Dotpay. Firma umożliwia korzystanie z wielu kanałów płatności bezgotówkowej, w tym metod najczęściej wybieranych przez Polaków.

W celu uruchomienia płatności Dotpay w sklepie internetowym, właściciel musi podpisać z firmą umowę o świadczenie usługi. Po podpisaniu umowy sprzedający może wprowadzić usługi realizowane przez operatora do swojego e-sklepu. Dotpay umożliwia szeroki zakres wykonywanych transakcji, między innymi przyjmowanie płatności zza granicy.

Obsługę transakcji umożliwia sprzedającemu nowoczesny panel administracyjny. W panelu rejestrowane są dane klientów, którzy skorzystali z tej metody płatności oraz historia przeprowadzonych transakcji. Po zalogowaniu do panelu sprzedawca widzi informację o wszystkich wpłatach zrealizowanych na jego konto. Wszystkie informacje na temat przyjmowania i rejestrowania płatności znajdują się w instrukcji korzystania z panelu. W panelu administracyjnym znajduje się instrukcja obsługi, instrukcja techniczna oraz wszelkie potrzebne dokumenty i informacje na temat zasady działania usług płatniczych.

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również