Jak dobrze korzystać z płatności automatycznych?

Czy kiedykolwiek korzystałeś z opcji płatności cyklicznych? Czy znasz wszystkie możliwości jej zastosowania? Dzisiaj opowiemy szczerzej o płatnościach automatycznych, które ułatwią życie zabieganym i zapracowanym osobom, a także tym zapominalskim. Podzielimy się z Wami ciekawymi zastosowaniami płatności stałych, powiemy także nieco o alternatywach. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Jak działają płatności automatyczne?

Płatności automatyczne działają na zasadzie zlecenia naszemu bankowi automatycznego przelewu na konto wierzyciela. Najpopularniejszymi opcjami są płatności cykliczne (zlecenia stałe) i polecenie zapłaty. Czym się różnią? Płatności cykliczne polegają na tym, że tworzysz kalendarz opłacania poszczególnych rachunków. Wpisujesz do niego dzień, w którym przelew ma wyjść, konkretną kwotę oraz dane firmy świadczącej usługi. Dzięki temu w ustalonym przez Ciebie cyklu bank opłaca taką transakcję bez Twojego udziału. Oczywiście musisz wyrazić na to zgodę i dostaniesz powiadomienie, gdy transakcja zostanie zrealizowana, ale na tym kończy się Twoja rola. W dowolnym momencie możesz zrezygnować z płatności cyklicznych bez poniesienia konsekwencji. Natomiast polecenie zapłaty potrzebuje obustronnej zgody wierzyciela i Twojej na wykonanie takiej płatności. Nie wszystkie firmy się na to zgadzają, więc zawsze trzeba się dowiedzieć, czy jest taka możliwość. Polecenie zapłaty to skierowanie zmiennej opłaty za daną usługę do obowiązków banku – bank dostaje fakturę od wierzyciela z kwotą zapłaty i terminem płatności i wykonuje taki przelew. Pewnie obawiasz się, że stracisz kontrolę nad rachunkami? Niekoniecznie – w ciągu 56 dni od transakcji masz możliwość ją anulować, a bank gwarantuje zwrot pieniędzy na konto. Wtedy trzeba skontaktować się z firmą świadczącą usługi osobiście i wyjaśnić sytuację. Niczego nie ryzykujesz.

Do jakich celów wykorzystać płatności cykliczne?

Płatności cykliczne bardzo dobrze sprawdzają się do opłacania rachunków o niezmiennej kwocie, np. karnetów na siłownię, dostępów do portali z filmami, serialami, ebookami, muzyką, rachunków za Internet, czesnego na studia, abonamentów za parkingi itd. Na pewno znalazłoby się jeszcze wiele pozycji. Co ciekawe, płatność cykliczną możemy wykorzystać do oszczędzania pieniędzy. Wystarczy ustawić konkretną kwotę (nawet 20 albo 50 złotych) do przelewu na nasz inny rachunek i każdego miesiąca ją odkładamy. Możemy mieć jakiś konkretny cel lub po prostu robić tzw. poduszkę finansową, która uratuje domowy budżet w razie nagłego wydarzenia (np. awarii pralki). Płatności cykliczne to też fajny sposób na regularne wypłacanie kieszonkowego dzieciom albo "doładowanie" własnego konta, z którego korzystamy np. tankując samochód.

Do jakich celów wykorzystywać polecenie zapłaty?

Natomiast polecenie zapłaty świetnie się sprawdzi z opłacaniem rachunków, które przychodzą na kwotę zmienną. Dzięki temu unikniemy nadpłat lub niedopłat, po prostu kwota z faktury zostanie pobrana z naszego konta. Dotyczy to przede wszystkim rachunkom za prąd, gaz, wodę czy telefon - tutaj najczęściej zdarzają się zmienne kwoty. 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również