Czy płatność telefonem jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Szacowana liczba użytkowników smartfonów to ponad 15 milionów. Sytuacja zmienia się praktycznie z miesiąca na miesiąc tak, że liczba rośnie w szybkim tempie. Urządzenia mobilne pomagają nam w codziennych czynnościach. Obecnie smartfon zastępuje prasę, odtwarzacz muzyki, album na zdjęcia oraz portfel. Ta ostatnia funkcja jest wynikiem dynamicznego rozwoju technologicznego, który pozwolił na opracowanie rozwiązań, zastępujących tradycyjną gotówkę oraz kartę płatniczą, smartfonem. Wciąż jednak wielu z nas ma wątpliwości, czy takie metody płacenia są całkowicie bezpieczne?

Skończyły się już czasy, kiedy bankowość mobilna oznaczała płatność SMS-em. Choć aplikacji jest bardzo dużo, to możemy mówić zasadniczo o czterech rozwiązaniach w zakresie m-płatności. Pierwszy to system BLIK, opierający się na jednorazowych kodach, wyświetlających się na ekranie smartfonu, które następnie wpisujemy do terminalu płatniczego. Druga opcja to możliwość zapisania karty płatniczej w telefonie. Trzecie rozwiązanie to HCE, czyli zainstalowanie w smartfonie aplikacji mobilnej banku, pozwalającej płacić zbliżeniowo. Sposób czwarty jest podobny z tym, że tutaj na smartfon naklejamy nalepkę zbliżeniową i płacimy przy jej użyciu.

Jakie są zagrożenia?

Pamiętajmy, że smartfony są o wiele bardziej narażone na atak różnego rodzaju wirusów niż komputer domowy. Wiąże się to z tym, że telefon jest nieustannie podłączony do Internetu, którym najczęściej jest sieć otwarta, jak np. darmowe wi-fi na dworcu kolejowym. W takiej sytuacji wszystko, co robimy można bardzo łatwo podejrzeć. Otwarte łącza są wykorzystywane przez hakerów do kradzieży tożsamości oraz pieniędzy. Następne niebezpieczeństwo wiąże się z tym, że dokonując zapłaty przy użyciu smartfonu, autoryzujemy ją tym samym urządzeniem. Z kolei w bankowości elektronicznej procedura jest bardziej rozbudowana i transakcję autoryzujemy na stronie banku, poprzez podanie jednorazowego kody, przesłanego na drugie urządzenie. Aby skraść nasze środki, przestępcy muszą przejąć nasz komputer oraz smartfon. W przypadku bankowości mobilnej, wystarczy, że złodzieje przejmą kontrolę nad naszym smartfonem. Należy jednak zaznaczyć, że będą mogli nas okraść tylko i wyłącznie wtedy, kiedy podepniemy aplikację mobilną naszego banku do swojego ROR-u. Ryzyko stwarza więc podpięcie a nie samo płacenie smartfonem.

Bezpieczne korzystanie z m-bankowości

Po pierwsze, kontrolujmy regularnie zawartość telefonu i nie instalujmy na nim niepotrzebnych aplikacji. Po drugie, nie zgadzajmy się na wszystkie aktualizacje, bo to właśnie za ich pomocą, oszuści wprowadzają wirusy, przekazujące im dane. Po trzecie, nie rezygnuj z haseł dostępu do telefonu. 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również