Bezpiecznie, szybko i tanio - płatności online w pigułce. cześć 1

Płatności online stają się coraz bardziej popularne wśród osób dokonujących zakupów przez internet oraz regulujących swoje zobowiązania finansowe tą drogą. W pierwszej części artykułu postaramy się przedstawić podstawowe aspekty e-płatności. Będzie ona swego rodzaju wprowadzeniem do kolejnej części, w której omówimy podstawowe formy płatności w sieci.

Wykorzystanie płatności online podczas zakupów internetowych

Z płatnościami elektronicznymi najczęściej zetkniemy się dokonując zakupów za pośrednictwem sieci. Internet jest dzisiaj nieograniczonym źródłem różnego rodzaju towarów. Nie ma chyba rzeczy, której nie kupilibyśmy przez internet, poczynając od wody mineralnej, karmy dla psów, przez gitarę elektryczną, najnowszy model smartfona, płytki do wykończenia łazienki, po znaczki, broń czy sadzonki drzewek. Sklepy internetowe starając się sprostać wymaganiom swoich klientów, oferują im szeroki wachlarz metod płatności. Płatności online wybierane są przez klientów e-sklepów bardzo często. Przyczyna jest prosta. Z reguły korzystamy z rozwiązań, które są dla nas wygodniejsze. Płatności elektroniczne zapewniają przecież ogromny komfort kupującym. Nie wiążą się z żadnymi formalnościami, wypełnianiem blankietów przelewów, udawaniem się do banku czy na pocztę. Wystarczy kilka kliknięć, aby zapłacić za zamówiony towar. Korzystając z jednego z systemów płatności elektronicznej od razu po dokonaniu zapłaty otrzymamy stosowne potwierdzenie. Co istotne, informację taką dostanie również sprzedawca. Będzie, więc mógł od razu przystąpić do realizacji naszego zamówienia.

Płacimy online za dobra wirtualne

Jednak sklepy internetowe to nie jedyne miejsca, w których spotkamy się w sieci z płatnościami online. Coraz więcej jest serwisów streamingowych oferujących muzykę lub filmy czy serwisów z grami. W takich miejscach w ogóle nie będziemy mogli zapłacić gotówką. Skorzystanie z płatności elektronicznej jest tutaj koniecznością. Drogą elektroniczną dokonamy również zapłaty za aplikacje na smartfony czy tablety w serwisach typu Google Play lub Apple Store. Z pomocą mikropłatności możemy też uzyskać dostęp do płatnych treści np. artykułów prasowych oraz różnego rodzaju materiałów o charakterze edukacyjnym. Wiele osób wykorzystuje płatności elektroniczne, aby doładować swój telefon.

Zalety płatności elektronicznych

Jedną z podstawowych zalet płatności online jest bardzo szybkie przekazywanie środków finansowych. Jeżeli zależy nam na błyskawicznej realizacji transakcji nie ma lepszej opcji, niż płatność za pośrednictwem sieci. Niewątpliwym plusem e-płatności jest wspomniany już komfort ich dokonywania. Mimo, że wiele osób podchodzi do płacenia w sieci z pewną dozą nieufności, trzeba stwierdzić, że w przypadku zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa nasze środki finansowe są całkowicie bezpieczne. Różnego rodzaju zabezpieczenia zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji internetowych. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że tego rodzaju płatności są obarczone mniejszym ryzykiem, niż np. płacenie gotówką na bazarze.

W kolejnej części artykułu postaramy się wprowadzić was w świat różnego rodzaju transakcji internetowych, przedstawiając zalety i wady poszczególnych metod płatności. 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również