Na czym polegają płatności mobilne?

Czasy, kiedy można było płacić w sposób tradycyjny – poczynając od handlu wymiennego towar za towar do czasów płacenia różnej wartości gotówką – powoli mijają. Kto by pomyślał, że uda nam się tak bardzo rozwinąć technologie oraz płacić za nasze zakupy czymś takim jak plastikowa karta czy też choćby zwykły telefon? W najśmielszych snach twórcom wynalazku jakim jest telefon na pewno nie przyszło nawet do głowy – że będzie można za jego pomocą dokonywać transakcji płatniczych. Podsumowując więc płatności mobilne to takie za których pomocą możemy dokonać płatności nie używając gotówki. Mowa tu o płatnościach kartą płatniczą, telefonem czy choćby tabletem. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat płatności mobilnych to zapraszam do lektury tego artykułu!

Metoda płatności NFC – jak to działa?

Aby móc swobodnie płacić za pomocą naszego telefonu musi on posiadać opcję zwaną NFC (Near Field Communication). Usługa ta działa na takiej samej zasadzie jak funkcja PayPass na naszej karcie płatniczej, która jest spersonalizowana. Działa to w ten sposób, że w momencie, gdy wykonujemy jakąś płatność zbliżeniową to nasza karta wysyła do banku dokładną informację na temat tego, kiedy oraz gdzie dokonujemy akurat zakupów. Nasz bank dowiaduje się na jakie konto należy przelać pieniądze – ponieważ otrzymuje dane usługodawcy. Tak to działa w przypadku karty płatniczej – w telefonie jest to coś bardzo zbliżonego. Bardzo upraszczając można by rzec, że to nasza karta SIM zastępuje w tej sytuacji działanie naszej karty płatniczej. Otóż układ scalony karty płatniczej jest przeniesiony do obszaru karty SIM i tam działa on dokładnie tak samo jak plastikowa karta płatnicza na tamtejszym mikroprocesorze. Szybkie, proste oraz wygodne rozwiązanie! Czego można chcieć więcej?

Co to jest wirtualny portfel?

Żyjemy w czasach nowoczesnych technologii oraz coraz większej automatyzacji. Telefon, który niegdyś służył nam tylko do dzwonienia teraz pozwala nam na pisanie smsów, używanie aparatu fotograficznego, kalkulatora, galerii zdjęć, dyktafonu, kalendarza, notatnika, odtwarzacza muzyki, budzika, nawigacji, kamery, stopera, a także na takie rozrywki jak: granie w gry, oglądanie telewizji online, używanie Internetu, korzystanie z komunikatorów, przeglądanie stron Internetowych, instalowanie mnóstwa ułatwiających nam życie aplikacji (między innymi takich jak: jak dojadę, kanarek, duoligno itd.) i nareszcie – pozwala on nam także używać go jako portfela i nim płacić. Obecnie na rynku FinTech działają dwie technologie NFC oraz HCE. To właśnie dzięki tym technologiom zawdzięczamy to, że w sklepie wystarczy wziąć telefon do ręki, przyłożyć go do terminalu i zakupy zapłacone!

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również