O bezpieczeństwie transakcji

Płatności internetowe i zakupy w sieci stały się codziennością w XXI wieku i coraz chętniej zaopatrujemy się w przedmioty codziennego użytku, niezbędne artykuły i różnorodne zachcianki z pomocą Internetu. Jednak nie tylko zakupy weszły na nowy poziom wraz z postępem technologicznym i cyfrowym, ale także przestępczość. Nowocześni przestępcy to już nie tylko kreskówkowe postaci w ciemnych ubraniach z maską na twarzy i wielkim worem na łup, ale przede wszystkim cwani przestępcy cyfrowi. Grasują nie na ulicach, a w sieci - starając się wykraść nasze dane i pieniądze. Przed tym właśnie ostrzegają banki i platformy internetowe. Jednak istnieją sposoby, by skutecznie bronić się przed niebezpieczeństwami wirtualnego świata. Kilka prostych rad, do których się zastosujemy, może ochronić nasze nerwy i zabezpieczyć finanse. Warto znać zasady bezpieczeństwa transakcji w sieci, gdyż obecnie dużym problemem są przestępstwa (próby kradzieży i wyłudzenia) w Internecie. 

Sprawdzona jakość

Sprawdzone źródło to podstawa udanych zakupów. W sieci warto wpierw sprawdzić sprzedawcę czy sklep, z którego chcemy zamawiać towar. Z łatwością możemy znaleźć niezbędne informacje w sieci - opinie klientów na różnych portalach. Dla własnego bezpieczeństwa i zadowolenia lepiej nie kupować od nieznanych osób czy firm, o których nie ma informacji - w końcu nie możliwe, że nikt nic tam nie kupował! U sprawdzonych, godnych zaufania sprzedawców zakupy to czysta przyjemność, bo nie trzeba się martwić ani o wysyłkę ani o jakość. Warto zawsze zapytać znajomych czy społeczności internetowych o dany sklep - możliwe, że ktoś nam da cenne wskazówki. Inną opcją jest sprawdzenie sprzedawcy w systemie po numerze REGON lub NIP - jeżeli jest istniejącą i legalną firmą to musi tam figurować na liście. 

Warto także mieć oko na szczegóły, jeżeli chodzi o stronę firmową. Bezpieczne strony (które używają protokołów bezpieczeństwa i metod szyfrowania danych) będą miały przed linkiem właściwym skrót „https://”. Przed adresem wyświetlać się będzie symbol kłódki lub klucza, po naciśnięciu którego zdobędziemy informacje na temat aktualności zabezpieczeń i certyfikatów. Tylko strony z certyfikatem bezpieczeństwa są zaufane - o ile, nie chcemy wirusów w gratisie i innych nieprzyjemności. 

Pamięć krótkotrwała

Podstawą w sieci jest ostrożność. Szczególnie, jeśli w grę wchodzą pieniądze i ważne dane osobowe. Jasne, że fajne jest nie przejmować się pamiętaniem danych do logowania (można je zapisać, by automatycznie uzupełniał je system lub nie wylogowywać się), ale jednocześnie stwarza to zagrożenie. Łatwiej dobrać się do naszych danych, które są na stałe zapisane w komputerze i sieci. Hasła, loginy i ważne informacje to cenny łup dla hakerów. Dlatego nie powinniśmy zapisywać takich danych dla stron, które mają związek z płatnościami online czy dla kont firmowych. Z serwisów transakcyjnych i bankowych (chociaż zdecydowanie lepiej zawsze z każdej strony) należy się wylogować po zakończeniu działania. 

Ochrona własna 

Najlepszym stróżem bezpieczeństwa jesteśmy przede wszystkim my sami. W końcu nikt lepiej nie będzie dbał o nasze własne dobro, jak nie my sami. Nowoczesne zabezpieczenia i system ochrony konsumentów mają wspomagać nas w trosce o własne dobro i być metodami zapobiegawczymi. Jednak ich skuteczność może być zawodna, szczególnie jeżeli będziemy polegać wyłącznie na nich. Należy pozostawać czujnym, by nie paść ofiarą przestępstw internetowych - uważać na nieznane strony, podejrzane wiadomości i nachalne komunikaty. Podstawową ochroną jest myślenie - lepiej dwa razy się zastanowić przed pochopnym działaniem.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również