Jak działają terminale płatnicze POS?

Jeżeli pracowałeś kiedykolwiek w jakiejś restauracji czy też knajpie jako kelner to doskonale wiesz czym są i jak działają terminale płatnicze POS. Jeśli nie to na pewno miałeś z nimi do czynienia jako gość lokalu, aczkolwiek prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, jak takie terminale działają. W związku z tym, jeżeli chcesz odrobinę pogłębić swoją wiedzę na temat terminali płatniczych POS to zapraszam Cię do lektury tego artykułu!

Zacznijmy od tego co to jest terminal POS?

Otóż terminale POS są to działające na całym świecie terminale, które wyposażone są w PINpady. To właśnie dzięki funkcji PINpadą za pomocą urządzenia, jakim jest terminal POS możemy dokonywać transakcji, które akceptują karty z mikroprocesorem, a także które dokonują weryfikację kodu PIN (dzięki tej funkcji możemy być pewni, że nasza transakcja jest bezpieczna).

Jakie mamy rodzaje terminali POS?

Generalnie terminale możemy podzielić na te stacjonarne oraz te przenośne. Jak łatwo się domyślić z terminalami stacjonarnymi najprawdopodobniej spotkamy się w takich miejscach jak sklepy, markety, hotele, zakłady fryzjerskie czy wszelkiego rodzaju punkty usługowo-handlowe. Wynika to z tego, że klient, który chce zapłacić w kartą płatniczą w tego rodzaju lokalach tak czy owak musi podejść do stanowiska pracy kasjera, aby zrealizować swoją płatność. W związku z tym stacjonarne terminale spełniają swoją funkcję w 100% i nie ma potrzeby używania terminali przenośnych. Jak łatwo się domyślić terminale przenośne przede wszystkim stosowane są we wszelkiego rodzaju restauracjach oraz klubach, w których to obowiązkiem kelnera jest podejść do gościa, przynieść mu rachunek i przyjąć od niego płatność. Trudno sobie nam teraz wyobrazić jakikolwiek lokal gastronomiczny w którym nie mielibyśmy możliwości zapłacenia kartą płatniczą – a to wszystko zawdzięczamy wprowadzeniu do użytku powszechnego terminali POS.

Jakie są funkcje terminali POS?

Obecnie terminale, które są używane w handlu są coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne, a co za tym idzie mają one więcej opcji. Teraz typowy terminal POS nie tylko oferuje nam tradycyjną formę zapłaty za produkt czy też usługę, ale możemy za jego pomocą dokonywać także wielu innych czynności. Jeżeli chodzi o restauracje to bardzo korzystnym udogodnieniem stała się możliwość wprowadzenia do rachunku napiwku. Ponadto wprowadzono do terminali łatwy system, który pozwala nam na oznaczanie kasjera obsługującego transakcję. Mamy także możliwość uruchomienia usługi CashBack, dzięki której możemy zwiększyć ruch klientów w sklepie oraz ich i zainteresowanie ofertą. Klient może finalizować transakcje w sposób zbliżeniowy, co jest dużą wygodą dla gości, którzy nie muszą wpisywać kodów PIN.

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również