Wpływ nowego podatku od obrotów na zahamowanie rozwoju branży e-commerce

Coraz częściej w mediach usłyszeć można informacje na temat nowych podatków, jakie planuje rząd wprowadzić w najbliższym czasie. Najbardziej zagrożony jest sektor handlu, który już i tak obłożony jest wieloma daninami, które nie polepszają sytuacji w branży.

Podatek obrotowy

Jednym z takich zapowiadanych podatków ma być podatek od obrotów. Rząd oczywiście w swoich planach celuje w duże sieci handlowe, jednak tym podatkiem zostaną objęte także inne sklepy, w tym internetowe serwisy. Będzie miało to ogromny wpływ na konkurencyjność tych sklepów. Dotychczas w internetowych sklepach ceny były znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych. Jednak po wprowadzeniu nowego podatku ta różnica może zostać zachwiana. Taki podatek bardzo szybko zahamuje rozwój branży handlu online, co wpłynie negatywnie także na dochody Państwa z innych podatków. Tak jak miało to miejsce w przypadku podniesienia akcyzy na paliwo oraz wyroby alkoholowe.

Negatywne skutki podatku dochodowego

Jak twierdzi wielu ekspertów, taki podatek bardzo uderzy w nowe sklepy i te, które dopiero rozwijają się na rynku. Dla nich najważniejsze są niskie koszty takiej działalności, a wprowadzenie kolejnej daniny znacznie utrudni im funkcjonowanie, a w wielu przypadkach przyczyni się do ich zamknięcia. Ci sami eksperci twierdzą także, że nasze krajowe sklepy stracą na konkurencyjności na europejskich rynkach. Nowe podatki będą wiązały się z wymogiem podniesienia ceny, aby zachować opłacalność. Wyższe ceny wpłyną na zmniejszenie zainteresowania ofertą sklepu, a w rezultacie spadkiem opłacalności biznesu i zamknięciem serwisu. Nowy podatek z jednej strony ma ułatwić i uprościć prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz rozliczanie się z fiskusem. Z drugiej jednak strony, jeżeli zostanie wprowadzony zbyt szybko i w sposób niekontrolowany, może przyczynić się do upadku Polskiego handlu nie tylko internetowego, ale także stacjonarnego.

Prognozy wprowadzenia podatku dochodowego

Zapewne najbliższe miesiące pokażą, jak rząd rozwiąże tą sprawą i czy uda mu się wprowadzić tak jak zakładał nowy podatek w sposób szybki i bezpieczny dla naszych przedsiębiorców. Powinno się jednak wspomnieć, że jeżeli tego typu zmiany w opodatkowaniu wprowadzane są szybko oraz bez konsultacji z branżą, zazwyczaj nie kończą się dobrze dla żadnej ze stron. Powinniśmy się liczyć więc z drobnymi problemami, szczególnie tuż po wejściu w życie nowych praw podatkowych i nowego podatku.

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również