Płać w sieci bezpiecznie i szybko

Czy jest możliwe bezpieczne i szybkie przeprowadzenie transakcji w sieci? Patrząc na to, jak dynamicznie rozwija się rynek technologiczny, bez wątpienia możemy powiedzieć, że tak! Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas zakupów w sieci, jakie błędy najczęściej popełniamy oraz na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając metodę płatności. Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Świadomy konsument

Niezbędnym warunkiem do przeprowadzania bezpiecznych transakcji w sieci jest świadomy konsument po drugiej stronie. Kim jest świadomy konsument? To osoba, która zna swoje prawa, czyta regulaminy sklepu zanim szybko przejdzie do kolejnego punktu oraz wie, w jaki sposób sprawdzić wiarygodność sklepu. Przyznaj się, ile razy pominąłeś każdy z tych punktów? Bezpieczne zachowanie w sieci wymaga od nas pewnego obycia, bo ten sektor rozwija się dynamicznie i jest nieustannie udoskonalany. Przed potencjalnym klientem stoją ogromne możliwości, a mimo wszystko, wg raportów, ponad 40% Polaków nadal wybiera płacenie za zamówiony towar przy odbiorze, co bardzo często jest o wiele droższą opcją. W jaki sposób oszczędzać czas i pieniądze bezpiecznie?

O czym powinniśmy pamiętać decydując się na zakupy w wybranym sklepie internetowym

Sieć to nieograniczone źródło wspaniałych ofert, ale także mniejszych i większych oszustw. Sam proces selekcji przedmiotu, którym jesteśmy zainteresowani jest prosty – po prostu wrzucamy go do wirtualnego koszyka i wybieramy sposób dostawy. Nie będziemy się tutaj skupiać na tym, jak ważne jest dokładne przeczytanie oferty przed podjęciem decyzji o zakupie, ale o bezpieczeństwie płatności. Otóż, istotne jest sprawdzenie, czy strona, przez którą dokonujemy płatności jest odpowiednio zaszyfrowana. Jak to zrobić? Wystarczy sprawdzić okienko przeglądarki. Jeśli adres zaczyna się od https://, mamy pewność, że stronę obsługuje protokół SSL, który ma za zadanie ochronę naszych danych osobowych przed ich nieprawidłowym rozpowszechnieniem i przetworzeniem. Czasem po lewej lub prawej stronie pojawia się symbol kłódki lub zmienia się kolor z czarnego na zielony. Najważniejsze, że po najechaniu kursorem dostajemy informację, że korzystanie z danej strony jest bezpieczne – więc mamy pewność, że dane osobowe posłużą jedynie tej transakcji. Co dalej? Dobry sklep internetowy udostępni nam różne metody płatności – jeśli firma (a nie osoba prywatna), podaje jedynie numer swojego konta bankowego może być to podejrzane. Większość dobrych sklepów online współpracuje ze sprawdzonymi agentami rozliczeniowymi, którym płaci abonament za korzystanie z usług. Takie transakcje są ściśle monitorowane i każda nieprawidłowość jest szybko wychwytywana przez skomplikowane programy i systemy zabezpieczeń. 

Jakie błędy popełniamy najczęściej płacąc bezgotówkowo?

Wspomnieliśmy już o czytaniu regulaminów, które są długie i żmudne, więc chcemy szybko je przewinąć i przejść do następnego punktu. Nawet jeśli nie przeczytamy całego, zwróćmy uwagę na prawo zwrotów towaru, bo nie wszystkie towary można zwrócić! Nie da się zwrócić np. rzeczy spersonalizowanych lub z krótką datą ważności. Co więcej? Często zapominamy o zmianie limitu płatności na transakcje online, który jest automatycznie ustawiany przez nasz bank. Lepiej to sprawdzić przed zakupem, bo dostosowanie limitu płatności do potrzeb własnych trwa kilka minut i nie ma konieczności dzwonienia do biura obsługi klienta bankowego. Nigdy też nie wysyłajmy przelewu do prywatnej osoby - w tym wypadku warto zdecydować się na płatność przy odbiorze towaru.

 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również