Zalety płatności mobilnych

Dzisiaj za dowolne zakupy w sieci możemy zapłacić przy użyciu naszego smartfonu. Jest to obecnie bardzo popularna metoda płatności, jednak wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak ten proces działa. Do płatności mobilnych zaliczamy kilka typów, w tym transakcje zdalne oraz zbliżeniowe. Konsumenci coraz bardziej interesują się tymi metodami płatności, dlatego serwisy pośredniczące w transakcjach online, jak Dotpay, uruchomiły opcję mobilnych płatności. Warto poznać ich zalety. 

Płatności mobilne lub m-płatności, to bezgotówkowe sposoby realizacji należności, które prowadzone są z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Do realizacji takiej transakcji wykorzystuje się smartfony, laptopy oraz tablety. Urządzenia te muszą oczywiście pozwalać na swobodną łączność z Internetem czy siecią telekomunikacyjną GSM, jeśli mają pozwolić na dokonanie i realizację transakcji. Ze względu na metodę komunikowania się urządzeń mobilnych wyróżniono zasadniczo dwie podstawowe rodzaje m-płatności – zdalne oraz zbliżeniowe.

Mobilne płatności zdalne

Na chwilę obecną metoda ta należy do najpopularniejszych m-płatności. Jej działanie opiera się na połączeniu między telefonem komórkowym a serwerem przy użyciu Internetu. Płatności, mobilne wykorzystujące systemy płatności internetowych, działają na przelewach oraz na płatnościach kartami. Właśnie te rozwiązania są szeroko stosowane w sklepach internetowych i na innych stronach WWW. Dzięki nim można łatwo wykonać przelew lub zapłacić kartą. Można tez zdecydować się na wygodne rozwiązanie w postaci podpięcia karty pod konto w systemie płatności. Co to oznacza? To, że przy kolejnym rozliczaniu się w sieci za zakup produktu nie będziemy musieli wprowadzać danych z naszej karty płatniczej.

Mobilne płatności zbliżeniowe

Ta metoda płatności występuje w technologii NFC, czyli Near Field Communications – Komunikacji Bliskiego Zasięgu. Chodzi o bezprzewodową technologii, która opiera się na wykorzystaniu fal radiowych w celu wymiany danych na bardzo bliską odległość. Oznacza to, że odległość ta powinna wynosić maksymalnie do kilku centymetrów. Jest to więc dobrze nam znane płacenie zbliżeniowe, które działa tak, że kartę płatniczą z technologią NFC zbliżamy do urządzenia autoryzującego i w ten sposób zostaje nawiązane połączenie. Dzięki tej metodzie odbywa się szybki transfer danych. Dużą zaletą jest to, że przy płatnościach nie przekraczających 50 zł nie trzeba wprowadzać kodu PIN, tylko wystarczy zbliżyć kartę. Rozwiązanie to sprawia, że proces płatności jest znacznie sprawniejszy i szybszy niż wcześniej. Technologia NFC działa też w telefonach komórkowych sprawiają, że nasze mobilne urządzenia stają się wirtualnymi portfelami a smartfony działają jak karty płatnicze! Koniec noszenia gotówki przy sobie, wystarczy przyłożyć telefon do terminala w celu dokonania płatności i gotowe!

Coraz chętniej kupujemy online

Większość konsumentów deklaruje, że ceni sobie całodobowy dostęp do e-sklepów. Równie ważna okazuje się wygoda i brak konieczności wychodzenia z domu w celu dokonania upragnionego zakupu. Kolejną zaletą jest z pewnością możliwość porównania ofert oraz atrakcyjniejsze ceny, jakie możemy znaleźć w sieci. Mobilne płatności online są cenione szczególnie za możliwość podpięcia do telefonu karty płatniczej oraz fakt, że transakcję można zrealizować z dowolnego miejsca o dowolnej godzinie.
 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również