Premium rate, czyli bardzo drogie wiadomości

Jeszcze do niedawna przebiegli dostawcy usług Premium Rate kusili nas pewną wygraną w loterii. Dzisiaj pojawiają się już oferty usług związanych z prognozą pogody, wróżbami czy komunikatami o zablokowanym telefonie. Okazuje się, że abonenci coraz łatwiej wpadają w pułapkę połączeń lub SMS-ów o podwyższonej płatności, narażając się na spore rachunki. Sposoby na to, żeby zmusić nas do odesłania wiadomości zwrotnej są coraz bardziej wysublimowane. Czy zatem nie da się przed nimi uchronić? Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby skutecznie kontrolować wysokość swoich miesięcznych rachunków telefonicznych.

Usługi o podwyższonej płatności, to inaczej Premium Rate. Korzystają z nich organizatorzy różnego rodzaju podejrzanych konkursów, loterii, plebiscytów czy innych zmyślnych usług. Najczęściej tego typu wiadomości są rozsyłane w szczególnie intensywnie w okresie wakacyjnym. Wówczas nawet odporni na różne loterie czy konkursy miękną, kiedy przed ich oczami staje wizja szybkiego i łatwego zarobku na upragnione wakacje. Zdarza się również, że nawet ci najbardziej odporni i świadomi użytkownicy nie nabiorą się na usługi Premium Rate, jednak rzeczywistość może okazać się brutalna, tak jak metody oszustów. Można bowiem nabrać się na SMS premium, chcąc go uniknąć lub zrezygnować z usługi!

Metody zapobiegawcze

Tak naprawdę najbardziej sprawdzonym i skutecznym sposobem uniknięcia dodatkowych kosztów jest zwyczajne nie odpowiadanie na zaczepki firm oraz ograniczenie brania udziału we wszelkich konkursach SMS-owych do zera. Niestety w wielu z nas tkwi żyłka hazardzisty i raz na jakiś czas chcemy spróbować powalczyć o wielką nagrodę. Wówczas warto wcześniej dokładnie sprawdzić przedsiębiorstwo, które odpowiedzialne jest za interesującą nas usługę. Każdy kto zna numer, na który ma być lub został już wysłany SMS zwrotny, może w dosyć prosty sposób zidentyfikować dostawcę, który świadczy tę konkretną usługę o podwyższonej opłacie. Wszystko sprowadza się do wejścia na prowadzony przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wykaz numerów usług o podwyższonej opłacie i wpisania w wyszukiwarce danego numeru. Kiedy to zrobimy, w rubryce „podmiot realizujący dodatkowe świadczenie” zobaczymy pełną nazwę i adres przedsiębiorcy, który jest odpowiedzialny za oferowanie usługi typu Premium Rate. W sytuacji, gdy usługodawca wprowadzi abonenta w błąd, ten będzie znał jego dane, potrzebne do złożenia reklamacji. 

Ustal limity

Kolejnym sposobem chroniącym nas przed Premium Rate jest ustanowienie limitu kwotowego na tego typu usługi. Działa to tak, że po przekroczeniu wcześniej ustalonej kwoty w danym okresie rozliczeniowym, klient zostanie o tym niezwłocznie poinformowany. Wówczas sam będzie mógł podjąć decyzję o ty, czy nadal chce korzystać z płatnych usług. Według UKE Abonentom operatorzy powinni oferowane co najmniej 3 progi kwotowe, to jest 35, 100 i 200 złotych. Jeśli na przykład mamy zamiar przekazać nasz numer i telefon dziecku, dobrze byłoby zarejestrować je jako użytkownika danego urządzenia. W ten sposób opiekun będzie mógł zarządzać usługami na koncie, co pozwoli na sprawowanie efektywnej kontroli nad dostępnością i treściami usług o podwyższonej płatności.

 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również