Jak bezpiecznie i wygodnie płacić w sieci ?

Technologiczny, a przede wszystkim informatyczny rozwój sprawia, że płatności gotówkowe odchodzą w przeszłość. O wiele bezpieczniej jest założyć konto internetowe w swoim banku i płacić za produkty oraz usługi przy użyciu płatności online, a nie nosić ze sobą wysokie sumy gotówki. Takie metody płatności dają użytkownikom wysokie poczucie bezpieczeństwa, ponieważ są chronione specjalnymi hasłami, kodami oraz certyfikatami tak, że nie trzeba już więcej martwić się gotówką w portfelu. Jeśli zgubimy np. kartę płatniczą wystarczy ją zablokować, żeby nie stresować się tym, czy znalazca będzie chciał dobrać się do naszych środków. Jednak czy na pewno te wszystkie formy płacenia online są bezpieczne?

Rzeczywistość wokół nas zmienia się, poprzez wprowadzenie w nasze codzienne życie innowacyjnej technologii i rozwiązań. Tym samym płatności online z dnia na dzień stają się normą. Obecnie szybkim kliknięciem w sieci możemy płacić za produktu, usługi oraz rachunki. W tej chwili do najczęściej używanych metod płatności w sieci zalicza się użycie kart kredytowych, przelewów błyskawicznych oraz smartfonów. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą procedurą transakcji. A jak wygląda sprawa bezpieczeństwa? Wyjaśniamy jak bez obaw płacić za swoje zakupy w Internecie.

Grunt to wiedzieć

Okazuje się, że użytkownicy najczęściej ofiarą cyberataku padają z własnej winy. Wiąże się to z tym, że bardzo często bezkrytycznie wykonujemy polecenia z ekranu komputera. Warto zatem poznać ogólne zabezpieczenia i przepisy, które regulują wszystkie kwestie związane z płatnościami elektronicznymi. Każdy użytkownik, zanim zdecyduje się na usługi danego rozwiązania, powinien upewnić się, że instytucja płatnicza pośrednicząca w opłacaniu jego transakcji, podlega nadzorowi organizacji, które kontrolują również banki. Nadzór taki jest gwarantem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Na wysoki poziom ochrony transakcji wpływają również znacznie uregulowania prawne, jak na przykład dyrektywy Parlamentu Europejskiego Payment Services Directive czy polska ustawa o usługach płatniczych. Ostatnią rzeczą jaką warto sprawdzić jest posiadanie przez instytucje płatniczą międzynarodowych certyfikatów, które służą jak najlepszej ochronie danych osobowych posiadaczy kart oraz informacji o samych systemach płatniczych.

Sposoby na cyberataki

Najczęściej popełnianym cyberprzestępstwem jest wyłudzanie poufnych danych. Najpierw komputer jest infekowany wirusem, co sprawia, że po bezpośrednim zalogowaniu przez użytkownika do serwisu internetowego jego banku, rozpocznie się proces przejęcia danych. Klient może zostać poproszony o podanie jednorazowego kodu z narzędzia autoryzacyjnego mimo, że nie zlecił żadnej transakcji, ani innej aktywności. Gdy klient poda kod, strona banku zawiesi się i po chwili wyświetli komunikat z informacją o trwających właśnie pracach modernizacyjnych. Tak naprawdę w tym czasie cyberprzestępcy używają wyłudzonego hasła i kodu do przelania środków finansowych użytkownika na swoje konta. Pamiętaj więc, że banki nigdy nie proszą o podanie kodu, jeśli nie zlecasz żadnej aktywności sam. 

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również