Na czym polega system BLIK?

BLIK to nic innego jak polski system płatności mobilnych, który został uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Powstał on na podstawie płatności mobilnych IKO, które z początku dostępne były w PKO Banku Polskim. W uproszczeniu BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie w takim sam sposób, jak byśmy płacili kartą. Co jeszcze warto wiedzieć o BLIK-u?

Obecnie wszędzie możemy spotkać się z informacją o możliwości realizacji zapłaty za pomocą systemu BLIK. Na przestrzeni ostatnich miesięcy rozwiązanie to stało się niezwykle popularne, jednak nie wszyscy wiedzą jeszcze na czym dokładnie polega. A warto zagłębić się w temat, ponieważ system BLIK jest świetnym narzędziem, które proces płatności czyni wyjątkowo szybkim, łatwym i wygodnym. Jeśli sądzisz, że nie ma nic prostszego niż zapłata gotówką, koniecznie przeczytać nasz artykuł!

Jak działa BLIK?

Dokładniej rzecz ujmując, płatność BLIK-iem to realizacja transakcji za pomocą telefonu. Oznacza to, że nie potrzebujemy już gotówki, czy karty płatniczej, ponieważ do wszystkiego wystarczy nam nasz telefon, który przecież i tak wszędzie ze sobą nosimy. BLIK pozwala płacić nam za towary w sklepie czy różnego rodzaju usługi. Chcący korzystać z BLIK-a w swoim banku nie muszą wgrywać specjalnej aplikacji, ponieważ system został zintegrowany ze standardowymi aplikacjami mobilnymi banków.

Jak wygląda realizacja płatności?

Chcąc zrealizować płatność przy pomocy BLIK-a będziemy potrzebować przede wszystkim dostępu do Internetu. Następnie należy uruchomić aplikację bankową i zalogować się do swojego banku. Kiedy całość należności zostanie podliczona, musimy poinformować kasjera, że będziemy płacić przy użyciu BLIK-a. Teraz w aplikacji bankowej wybieramy ikonę BLIK, która wygeneruje krótkoterminowy 6-cyfrowy kod. Będzie on ważny tylko przez 2 minuty. Wyświetlający się na naszym telefonie kod wpisujemy do terminala płatniczego i zatwierdzamy transakcję. Warto dodać, że również na ekranie naszego telefonu pojawi się prośba o akceptację operacji. Wówczas wystarczy nacisnąć „akceptuj” i po wszystkim, zakupy zrobione!

Kto może skorzystać z aplikacji?

Aby korzystać z systemu BLIK wystarczy mieć telefon oraz konto w jednym z banków oferujących usługę. Wówczas wystarczy pobrać standardową aplikację na telefon. Następnie zostaniemy poproszeni o aktywowanie funkcji płatności BLIK-iem w aplikacji bądź ustalenia indywidualnych limitów transakcji przeprowadzanych właśnie tą formą płatności. Banki, które oferują możliwość korzystania z systemu BLIK to PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również