Jak dokonać płatności międzynarodowych?

Coraz więcej osób wyjeżdża na wakacje, a czasami i na dłużej za granicę (praca w innym kraju, program dla studentów Erasmus czy Camp America) – dlatego prędzej czy później muszą oni zapoznać się z możliwością dokonania płatności międzynarodowych. Wykonywanie płatności walutowych to także obowiązek wielu przedsiębiorstw, które często współpracują z zagranicznymi firmami i na odwrót jeśli ktoś z innego kraju otwiera u nas swój biznes często musi wypracować sobie odpowiedni system płatności międzynarodowych. Warto także pamiętać o tym, że często przelew zagraniczny okazuje się dla nas najprostszą, najszybszą oraz najtańszą opcją rozliczenia transakcji w handlu zagranicznym. Jednak to czy transakcje są rzeczywiście tanie w dużej mierze zależy od tego za ile, od kogo oraz w jakim kraju dokonujemy transakcji. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, jak działają płatności międzynarodowe. 

Co warto wiedzieć o przelewach w euro do krajów Unii Europejskiej?

Przede wszystkim warto zapamiętać, że mamy tutaj do czynienia z przelewami SEPA, co w oryginale oznacza Single Euro Payments Area. Podstawowym założeniem tej ogólnoeuropejskiej inicjatywy jest jak największe uproszczenie transferu środków pieniężnych pomiędzy Islandią, księstwem Liechtenstein, Szwajcarią oraz Norwegią, a krajami Unii Europejskiej. Z racji, że są to przelewy wewnątrz i pomiędzy krajami Unii Europejskiej nie są one drogie, ponieważ ich cena zwykle nie bywa większa niż około 10 polskich złotych. Taka kwota jest wysyłana od razu do banku odbiorcy, aby mogła pojawić się już na koncie następnego dnia roboczego już po wysłaniu. Bardzo dużym plusem przelewów SEPA jest także to, że nie ponosimy tutaj żadnych kosztów banków pośredniczących, a to oznacza, że odbiorca przelewu otrzymał całą wysłaną przez nas kwotę. 

Na czym polegają przelewy SEPA?

Międzynarodowe przelewy SEPA wewnątrz Unii Europejskiej, aby mogły zostać dokonane muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim, aby nasza płatność została przesłana przez SEPA to musimy zadbać oto, aby został podany prawidłowy rachunek beneficjenta w formacie IBAN, określono opcję kosztową SHA oraz koniecznie walutą transakcji musi być EURO. Ponadto nie możemy zapomnieć o tym, aby kraj odbiorcy przelewu (beneficjenta) należał do Unii Europejskiej lub może to być Norwegia, Islandia, księstwo Lichtenstein lub Szwajcaria oraz należy sprawdzić czy podano prawidłowy kod SWIFT (inaczej BIC) banku beneficjenta. Obowiązkowo także bank beneficjenta musi być uczestnikiem systemu SEPA, a wybrany powinien być tryb zwykły płatności.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również