Zakupy internetowe kontra tradycyjne

O zaletach kupowania w sklepach internetowych można mówić bardzo wiele. A jednak porównując zakupy online oraz tradycyjne w sklepach stacjonarnych, wciąż można zauważyć, że jednak wielu ludzi decyduje się na ten drugi sposób. Dlaczego tak się dzieje? Co ludzie częściej kupują w sieci, a co w sklepach stacjonarnych?

Zakupy w sieci dla ludzi z kontem bankowym

Bankowość elektroniczna w ostatnich czasach niezwykle się rozwinęła. Bardzo wiele osób korzysta już z przelewów internetowych, zamiast stać w kolejce do punktu opłat. Jednak bardzo wielu ludzi to nie wszyscy, wciąż bowiem istnieją osoby, które najzwyczajniej w świecie konta bankowego nie posiadają i nie mają zamiaru rozpocząć korzystania z czegoś takiego. Oczywistym jest, ęe ludzie ci wybierają sklepy stacjonarne, osobiście twierdzą również zazwyczaj, ze zakupy powinny odbywać się po uprzednim dokładnym obejrzeniu towaru i jego ewentualnym sprawdzeniu (w przypadku odzieży przymierzeniu).
Dotyczy to bardzo często ludzi starszych, którzy nie potrafią posługiwać się internetem i nie wierzą w to, że takie zakupy mogą być satysfakcjonujące.

Co w markecie, a co w sieci?

Nie wszystko chętnie kupuje się online. Normalne jest, że po codzienne zakupy chodzi się raczej do sklepu stacjonarnego lub marketu. Chleb, mleko, mięso i wszystko to, co szybko się psuje, najlepiej od razu zabrać ze sobą do domu. W tym przypadku przesyłka z innego miejsca mogłaby nie mieć sensu, gdyż pożywienie mogłoby się zepsuć.
Wielu ludzi ma wątpliwości również do kupowania odzieży przez internet. Wiadomo, że każda firma może mieć różne wymiary do każdego rozmiaru i ciężko trafić na to, co będzie na nas pasować. Poza tym ciuchy trzeba przecież przymierzyć, aby zobaczyć jak leżą.
Mimo wszystko odzież wciąż jest jednym z najchętniej kupowanym produktów online.

Okazuje się, że Polacy przez internet najchętniej kupują książki oraz akcesoria, na przykład domowe. Produkty stosunkowo niedrogie, które raczej są pewne i ewentualnie będzie można je oddać komuś na prezent.

Zakupy w sklepie vs zakupy w sieci

Porównując te dwa typy zakupów, można bardzo łatwo przedstawić plusy i minusy każdego z nich. Wiadomo, że internet pozwala zaoszczędzić czas, który spędzałoby się na chodzeniu po sklepach, zapewnia również znacznie szerszy wybór produktów oraz niższe ceny. Tymczasem podczas zakupów stacjonarnych mamy możliwość obejrzenia towaru, przetestowania go i przymierzenia. A poza tym od razu możemy go zabrać do domu.

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również