Karty bezstykowe - rewolucja w płatnościach

Karty bezstykowe to bezsprzecznie ogromne ułatwienie dla klientów preferujących szybkie formy płatności. Te plastikowe, elektroniczne karty posiadają wbudowany niewielki mikroprocesor, pamięć oraz antenę. Umożliwiają dokonywanie szybkich płatności zbliżeniowych kartą do kwoty 50 zł bez konieczności weryfikowania ich kodem PIN. W przypadku operacji powyżej 50 zł wprowadzenie PIN-u jest konieczne. Taką formę zapłaty za zakupione towary lub świadczone usługi preferuje coraz więcej klientów. Coraz więcej sklepów i punktów usługowych decyduje się, zatem na przyjmowanie tej formy płatności.

Czym jest karta bezstykowa?

Karta bezstykowa, czyli inaczej karta zbliżeniowa to rodzaj karty płatniczej wydawanej przez banki. Z jej pomocą można dokonać płatności do 50 zł, bez autoryzacji PIN oraz bez podpisu. Przekroczenie kwoty 50 zł. powoduje wymuszenie na użytkowniku, podania PIN-u. Użytkownik karty zbliżeniowej nie jest w stanie samodzielnie zmienić ustawień tak, aby każda transakcja wymagała podania PIN-u. Organizacje płatnicze poprzez ten wymóg zapewniły użytkownikom kart szybkie przeprowadzanie transakcji o niewielkich wartościach. Bo to właśnie szybkość miała być priorytetem i głównym założeniem tego rozwiązania. Oczywiście karty zbliżeniowe to nie tylko karty płatnicze. Taką formę posiadają również bardzo często karty komunikacji publicznej, karty parkingowe czy legitymacje studenckie. Karty bezstykowe rozpoznamy bardzo łatwo dzięki specjalnemu oznaczeniu graficznemu, które ma być symbolem rozchodzących się fal radiowych.

Bezpieczeństwo płatności kartą zbliżeniową

Wiele mówi się o bezpieczeństwie transakcji dokonywanych za pomocą kart bezstykowych. W trakcie realizacji płatności dane z karty przekazywane są do specjalnych terminali płatniczych za pośrednictwem sygnałów radiowych. Niestety ten sposób przekazywania danych to ogromna okazja dla złodziei i oszustów. Dane mogą zostać w bardzo łatwy sposób skopiowane przy pomocy odpowiedniego czytnika. Oczywiście firmy takie, jak Visa czy MasterCard oferujące płatności zbliżeniowe robią wszystko, aby przeciwdziałać tego typu zdarzeniom. Jednak nawet pomimo zabezpieczeń jesteśmy wciąż narażeni na utratę danych z karty lub niewielkich kwot. Podczas gdy karta znajduje się w naszej kieszeni czy portfelu i wydaje nam się, że jest całkowicie bezpieczna, oszuści mogą działać.

Nie trudne jest zamontowanie nielegalnych czytników np. w sklepach czy innych miejscach użyteczności publicznej. Wystarczy zbliżyć się do nich, aby pieniądze zostały pobrane z konta bez naszej wiedzy. Jak w takim przypadku udowodnić, że to nie właściciel dokonał transakcji? Pytanie to pozostawiamy bez odpowiedzi. Wystarczy dodać do tego fakt, ze kradzież kwoty poniżej 50 zł traktowana jest jedynie, jako wykroczenie, aby mieć pewność, że użytkownicy kart zbliżeniowych to łakomy kąsek dla złodziei.

Kradzież danych z karty to zupełnie realne niebezpieczeństwo. Użytkownicy kart zbliżeniowych powinni mieć jego świadomość. Mogą wówczas w pewien sposób zabezpieczyć swoje karty. Dobrym rozwiązaniem może być specjalne etui na dokumenty, które nie pozwoli na skopiowanie danych z karty.

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również