Działanie bankowości mobilnej

Możemy zaobserwować wyraźną tendencję, pokazującą, że Polacy chętniej korzystają z mobilnych finansów. Już ponad 3 miliony klientów bankowości elektronicznej regularnie korzysta z konta w swoim smartfonie. Oznacza to, że telefony komórkowe stają się coraz powszechniejszym środkiem płatniczym. Nic dziwnego, telefon zawsze mamy przy sobie, jeśli więc można zapłacić nim zbliżeniowo, wypłacić środki z bankomatu czy dokonać przelewu to chętnie zdecydujemy się na takie zintegrowane rozwiązanie. Płatności mobilne mogą w przyszłości wyprzedzić płatności gotówkowe i online.

M-płatności zmierzają do zintegrowania wszystkich działań w obrębie jednego urządzenia. Bankowość mobilna to kolejny krok po kartach płatniczych, które obecnie są popularniejsze od gotówki. Wynika to z tego, że nowoczesne rozwiązania zwalniają nas z konieczności noszenia przy sobie gotówki oraz zabezpieczają nasze zarobki przed kradzieżą poprzez kod PIN. M-płatności sprawiają, że nie trzeba nosić przy sobie karty płatniczej, ponieważ nasz telefon będzie pełnił jej funkcję.

Charakterystyka bankowości mobilnej

M-bankowością nazywamy wszelkiego rodzaju usługi, które oferują instytucje finansowe. Umożliwiają one dostęp do rachunku bankowego klienta poprzez jego telefon komórkowy. Warunkiem jest dostęp do Internetu. Jest to specjalna odmiana bankowości internetowej, gdzie strona konta klienta została dostosowana do wyświetlania na ekranie smartfonu. W ten sposób dostajemy możliwość ciągłego sprawowania kontroli nad własnym rachunkiem. Do największych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć opcję zdalnego zarządzania finansami, możliwość uzyskania dokładnych informacji o swoim koncie, realizację płatności, zakładanie lokat, podejmowanie środków, zlecanie przelewów oraz możliwość korzystania z usług inwestycyjnych.

M-płatności coraz popularniejsze

Na dzień dzisiejszy już większość banków rozbudowuje swoją ofertę o rozwiązania mobilne. Ponadto odnotowuje się wyraźny przyrost aktywnych użytkowników m-aplikacji. Z danych wynika, że dziesięć największych polskich banków w połowie ubiegłego roku posiadało już 1,6 miliona użytkowników bankowości mobilnej. Dzisiaj liczba ta przekracza aż 3 miliony. Tak dynamiczny wzrost wynika z bardzo szybko postępującego nasycenia rynku smartfonami oraz nieustannie taniejącego dostępu do Internetu. Z zebranych danych i raportów bankowych wyraźnie wynika, że obecna sama transakcyjność rośnie o wiele szybciej niż liczba użytkowników. Z tego wszystkiego wynika, że mobilnie będziemy kupować więcej z miesiąca na miesiąc.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również