Bezpieczeństwo płatności mobilnych w Internecie

Płatności mobilne stały się naszym coraz bardziej popularnym środkiem płatności. Coraz częściej rezygnujemy z płatności gotówką na rzecz płatności kartą czy też telefonem. Tak samo jak zakupy w Internecie stały się naszą codziennością, tak samo powoli nie wyobrażamy sobie już życia bez robienia przelewów w Internecie czy płatnością kartą. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że tak samo jak w świecie rzeczywistym, tak i w świecie wirtualnym powinniśmy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych płatności. Należy uważać na wszelkiego rodzaju hakerów oraz nigdy nie podawać nikomu danych z naszej karty, ponieważ ktoś może użyć to przeciw nam. Jeśli zaginie nam portfel w którym mamy karty kredytowe to pierwsza czynność, którą należy uczynić to zablokować nasze karty. W jaki sposób powinniśmy dbać o bezpieczeństwo płatności mobilnych w Internecie? 

Co warto wiedzieć o bezpiecznych płatnościach kartą przez Internet?

Przede wszystkim należy tu wspomnieć o zabezpieczeniu płatności kartą w Internecie 3D Secure, które jest używane w Polsce już od czterech lat. Niestety nie jest jeszcze to jedno z najbardziej znanych zabezpieczeń, a szkoda, bo powinno. Obecnie liczba banków, która wyraża zgodę na zabezpieczenia płatności kartą w Internecie w postaci dodatkowego hasła to cztery. 

Jakie mamy zabezpieczenia przy płaceniu kartą?

Nie ma co się dziwić, że część użytkowników kart obawia się nimi płacić w Internecie, ponieważ obawia się o bezpieczeństwo swoich transakcji. Niestety, ale płatności bez fizycznej obecności karty płatniczej mogą wydawać się najsłabiej zabezpieczone spośród tego rodzaju transakcji. Aby wyciągnąć gotówkę z bankomatu musimy posiadać ze sobą kartę oraz wymagany jest specjalny kod PIN. Natomiast, gdy płacimy kartą w sklepie to wymagany jest od nas PIN lub podpis. Oczywiście mniejsze zabezpieczenia dotyczą płatności zbliżeniowych, ale sami możemy ustalić sobie limit do jakiej kwoty mogą być wykonywane płatności zbliżeniowe. Całkiem inaczej wygląda sytuacja związana z płatności internetowymi – chociaż istnieje możliwość aby bank pozwolił nam na indywidualne ustalenie kwoty dla transakcji zdalnych. Pamiętajmy, że chociaż możemy dokonywać płatności w Internecie na wysokie kwoty to nie są one weryfikowane naszym podpisem czy kodem PIN. A to oznacza, że osoba, która zna nasz numer karty i podstawowe dane użytkownika możemy robić na naszą kartę ogromne zakupy. Dlatego należy być ostrożnym przy posługiwaniu się kartą płatniczą i pod żadnym pozorem nie podawać nikomu numeru naszej karty oraz naszych danych, ponieważ wtedy jedyne co możemy zrobić to zablokować naszą kartę.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również