Płatności online: przegląd możliwości

Płatności online to dziś jedne z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów rynku usług finansowych. Od kiedy coraz większa część naszych zakupów odbywa się w internecie, pojawiła się konieczność wprowadzenia szybkich i bezpiecznych możliwości płacenia w wirtualnej przestrzeni. Dziś każdy sklep internetowy, który chce być ważnym graczem na rynku, oferuje swoim klientom kilka możliwości uiszczenia opłaty za towar. 

Oto najpopularniejsze rozwiązania

Szybkie przelewy w zasadzie wyparły już przelewy tradycyjne, które wykonywaliśmy logując się do banku i wypełniając formularz zlecenia płatności. Dziś po zakończeniu zakupów wystarczy kliknąć w link z logo naszego banku, by zostać skierowanym do już wypełnionego formularza transakcji. Wystarczy zalogować się do systemu bankowego i potwierdzić przelew. Jest ot o wiele szybsza i wygodniejsza metoda, która cieszy się dużą popularnością wśród klientów kupujących w internecie. 

BLIK to rozwiązanie jeszcze nowocześniejsze. Zostało stworzone przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o. Wystarczy być posiadaczem smartfona, by korzystać z tej opcji. Transakcję w sklepie internetowym potwierdzamy bez opuszczania koszyka zakupów, wpisując jedynie kod wygenerowany przez aplikację bankową zainstalowaną na telefonie. Niestety, jeszcze nie wszystkie banki dołączyły do systemu. Płatności BLIK-iem mogą wykonywać klienci następujących instytucji: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Orange Finanse, Getin Bank. 

Płatności one click przeznaczone są dla klientów, którzy regularnie kupują w danym sklepie internetowym i do finalizowania transakcji używają karty płatniczej. Jak to działa? Wystarczy przy pierwszych zakupach wyrazić zgodę na przechowywanie przez sprzedawcę danych karty powiązanych z naszym kontem klienta, by przy kolejnych zakupach, wybierając płatność przez Dotpay, zatwierdzić ją jednym kliknięciem. Dzięki temu klient robi zakupy szybko i komfortowo, bez konieczności każdorazowego żmudnego wprowadzania danych i numeru karty płatniczej oraz darty jej ważności. Warto podkreślić, że dzięki odpowiedniej certyfikacji i szyfrowaniu, dane kart klientów zapisane w systemie Dotpay są całkowicie bezpieczne.

E-portfel to rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi płatnościami internetowymi lub nie mają zaufania do posługiwania się kartami w internecie. Na czym polega to rozwiązanie/ E-portfel jest wirtualnym miejscem, które zasilamy pieniędzmi w wybranej przez nas kwocie. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wydamy więcej, niż planowaliśmy. System Dotpay oferuje trzy rodzaje e-portfeli: mPay, SkyCash, PayPal.

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również