Podstawowe formy płatności w internecie

Każdy sklep internetowy powinien posiadać rozbudowany wachlarz metod obsługi płatności. Badania rynku e-commerce wskazują, że często jest to decydująca kwestia jeśli chodzi o wybór e-sklepu przez użytkowników. Konkurencja jest bardzo duża, dlatego sklepy internetowe, które nie dostosowują się do wymagań klientów, muszą liczyć się z ryzykiem klapy.

Dynamiczny rozwój rynku internetowego sprawia, że wciąż pojawiają się udoskonalone metody płatności online. Korzystanie z nich jest nie tylko wygodne i szybkie, ale również wyjątkowo bezpieczne. Te innowacyjne formy płacenia oszczędzają nam wiele czasu, pozwalając na kupowanie upragnionych produktów lub usług w domu czy kawiarni, przed ekranem komputera. W artykule poznacie charakterystykę najpopularniejszych sposobów płacenia online.

Elektroniczny przelew

W Polsce jest to obecnie najpopularniejsza forma e-płatności, która polega na bezpośrednim przekazaniu środków z konta użytkownika na konto odbiorcy. Sama transakcja odbywa się online i jest kodowana oraz zabezpieczana dzięki zastosowaniu protokołu SSL. Schemat jest zawsz taki sam: e-konsument musi wybrać opcję przelewu internetowego oraz wybrać swój bank z listy. Następnie w specjalnym formularzu wpisuje wszystkie wymagane dane, jak numer karty lub kod uwierzytelniający. Ostatnim krokiem jest już autoryzacja przelewu. Całość dokonania transakcji trwa zaledwie kilka minut.

E-portfele

Portfele elektroniczne to dokładnie to, co sugeruje nazwa, czyli cyfrowy substytut tradycyjnego portfela, który nosimy w torbie bądź kieszeni. W praktyce wygląda to tak, że użytkownik zainteresowany usługą zakłada konto w serwisie zajmującym się płatnościami online. Następnie podpina swoje karty płatnicze tak, aby mógł dokonywać wszelkich transakcji w sieci lub za pomocą telefonu. Ponadto osoba posiadająca e-portfel może wpłacać i wypłacać środki oraz przesyłać je pomiędzy innymi posiadaczami elektronicznego portfela. Sama transakcja wygląda tak, że użytkownik otrzymuje kod w aplikacji, za pomocą którego autoryzuje płatność. Do najpopularniejszych e-portfeli należą PayPal i Masterpass.

Płacenie SMS-em 

Ten sposób płatności jest bardziej popularny wśród osób młodych. Starsi użytkownicy preferują bardziej tradycyjne formy, jak e-przelew. Płacenie przy użyciu SMS-a jest odpowiedzią na sposób życia nowego pokolenia, które praktycznie nie rozstaje się ze swoimi smartfonami. Ta metoda płatności występują często w sklepach internetowych, które ograniczają możliwość przeglądania pełnej oferty. Chcąc uzyskać dostęp do opisu konkretnego produktu, należy wysłać SMS-a o wskazanej na witrynie treści i wówczas otrzymamy dostęp do zawartości, jednak tylko na określoną ilość czasu.

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również