Jak dokonywać transakcji kartą przez internet ?

W dzisiejszej Polsce zakupy w sieci są zupełną normą. Nic więc dziwnego, że z dnia na dzień przybywa entuzjastów tej formy płacenia za zakupy. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości rynek e-commerce wyprze zupełnie tradycyjne, gotówkowe metody płacenia, co sugeruje jego dynamiczny rozwój. Wiąże się to z tym, że w Internecie konsumenci mają dostęp do bogatszej i niejednokrotnie tańszej oferty. Obecnie w Polsce coraz popularniejsze staje się znane dobrze na Zachodzie, płacenia za pomocą karty. Dzisiaj wyjaśniamy, jak używać jej do płacenia w sieci. 

Jeszcze kilka lat temu polscy użytkownicy podejrzliwie patrzyli na płatność kartą, zastanawiać się, jak to dokładnie działa. Wydawało nam się, że podawanie danych do realizacji i autoryzacji przelewu może być łatwo przejęte. Okazuje się jednak, że jest to jedna z najbezpieczniejszych metod płatności, jaka jest dostępna w sieci. Dodatkowo jest ona wyjątkowo szybka, ponieważ już w ciągu kilku sekund po podaniu danych karty klient otrzymuje wynik autoryzacji a e-sprzedawca może przystąpić do realizacji zamówienia. Warto zatem zaznaczyć, że dostawcy systemów płatniczych stosują wysokiej jakości zabezpieczeń, które chronią nasz dane.

Czemu warto płacić kartą?

Główną zaletą używania karty w Internecie jest to, że jest to jedna z najprostszych i najszybszych form płatności, umożliwiających uregulowanie należności w sklepie online. Stosując kartę, możemy uniknąć uciążliwej konieczności samodzielnego wpisywania danych do formularza przelewu, która wystawia nas również na ryzyko cyberataku. Oszuści bowiem podmieniają numery rachunków bankowych na swoje. Jeśli jednak zapłacimy kartą przy użyciu opcji one-click, nasz formularz będzie wypełniany automatycznie, a całą transakcję potwierdzimy jednym kliknięciem. Bywa również tak, szczególnie zagranicą, że niektóre sklepy internetowe honorują wyłącznie płatność kartą i choćby dlatego warto używać jej do płatności online. Co więcej, karta przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcemy dokonać płatności zagranicznych i zależy nam na czasie realizacji zamówienia. Otóż tradycyjne przelewy zagraniczne są drogie i dosyć powolne. Istnieje jednak możliwość korzystania z usług międzynarodowego operatora szybkich płatności, jak PayU. Wówczas nasza płatność jest od razu księgowana a e-przedsiębiorca może przystąpić do realizacji zamówienia.

Wysoce bezpieczna metoda

Karta jest również bezpieczniejsza od noszenia ze sobą dużych kwot gotówki. Autoryzacja wypłaty środków czy przelewu wymaga podania PIN-u tak więc nawet, gdy zgubimy kartę mamy dostatecznie dużo czasu, żeby, zablokować ją tak, że nawet po złamaniu hasła nie będzie można jej użyć. Co więcej, banki stosują automatyczne systemy zabezpieczeń, które blokują kartę, w sytuacji, gdy zostanie zarejestrowana podejrzana aktywność. Wystarczy, że z karty użytkownika zostanie zlecone wiele transakcji pod rząd, żeby systemy zadziałały. Chodzi o to, że powszechnie nikt nie używa karty kredytowej do seryjnego kupowania w sieci w ciągu jednego dnia i to w wielu e-sklepach. W ten sposób nie musisz martwić się złodziejami, a przy sobie nosisz tylko plastikową kartą, a nie całą swoją gotówkę. 

 

 

 

Autor

Justyna Stankiewicz

Pracuję w branży e-commerce. Zajmuję się reklamą oraz kreowaniem wizerunku marki sklepu internetowego. Sklepy internetowe to przyszłość, powstaje ich coraz więcej i więcej.

Zobacz również