Krótka charakterystyka płatności NFC

Technologia NFC (Near Field Communication) to niezwykle nowoczesne rozwiązanie komunikacyjne, które pozwala na dostęp do informacji cyfrowych oraz wymianę danych na niewielką odległość za pośrednictwem fal radiowych. Mówiąc o niewielkich odległościach, mamy na myśli w tym przypadku około kilkunastu centymetrów, a wymiana danych jest bezdotykowa i bezprzewodowa. Technologia ta wykorzystywana jest głównie w najnowszych modelach smartfonów.

NFC bywa porównywana do bardziej znanego i popularnego Bluetootha. Różni się jednak od niego zasadniczo. Przede wszystkim szybkość transmisji danych jest zdecydowanie szybsza. Również zastosowanie tej technologii jest znacznie szersze. Za pomocą telefonu wyposażonego w moduł NFC jesteśmy w stanie nawiązać łączność z naklejkami i kartami zbliżeniowymi.

Aby dokonać płatności NFC, potrzebujemy smartfona posiadającego antenę NFC oraz specjalną kartę SIM NFC, która wydawana jest przez operatora danej sieci. Operatorzy w swoich ofertach zazwyczaj wyszczególniają listę modeli telefonów, wyposażonych w moduł NFC. Do przesyłania danych niezbędna jest również specjalna aplikacja, dedykowana płatnościom zbliżeniowym. Link do programu uzyskamy wysyłając wiadomość SMS lub dzwoniąc na infolinię. Gdy uda nam się ściągnąć aplikację, należy zainstalować ją na swoim telefonie.

Następnym naszym zadaniem będzie podpięcie do aplikacji kart płatniczych, które chcemy wykorzystywać do dokonywania transakcji. Konieczne jest podpisanie umowy z bankiem, który posiada w ofercie karty współdziałające z naszą aplikacją. Nie musimy ograniczać się do jednej karty. Możliwe jest zainstalowanie na telefonie kart różnych banków, co da nam większą swobodę działania.

Po dokonaniu wszystkich tych czynności możemy już płacić zbliżeniowo używając naszego telefonu. Robimy to w taki sam sposób, jak przy użyciu kart zbliżeniowych. Telefon wystarczy zbliżyć terminala na odległość kilkunastu centymetrów. Każdy czytnik kart obsługujący karty zbliżeniowe, obsłuży również płatność NFC.

Tego rodzaju płatności mogą być naprawdę bezpieczne, zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na opcję uruchamiania usługi przed każdą transakcją. Możemy również zabezpieczyć program dodatkowym kodem czy hasłem dostępu. Zanim dokonamy płatności, będziemy musieli ją potwierdzić

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również