3D Secure. Płatności kartą jeszcze bardziej bezpieczne.

Wielu z nas traktuje utratę karty płatniczej, jako prawdziwą katastrofę. Posiadając numer karty, datę jej ważności oraz kody CVV/CVC, oszuści są w stanie wyczyścić nasze konto do zera. Trudno uchronić się przed atakami ze strony złodziei. Można jednak znacznie ograniczyć ryzyko. Pomaga w tym usługa 3D Secure.

Płacenie kartą w sieci

Szybkie i wygodne płatności online są coraz bardziej popularne. Stopniowo wypierają klasyczne transakcje gotówkowe. Takie rozwiązania, jak płatności kartą, elektroniczne portfele czy system BLIK sprawiają, że tradycje banknoty i monety zaczynają powoli kończyć swoją karierę, zwłaszcza na scenie e-commerce. Handel internetowy przeżywa dziś prawdziwy rozkwit. W związku z tym rośnie także ilość transakcji bezgotówkowych. Ogromną część z nich stanowią płatności kartą. E- klientów przekonuje między innymi wysoki poziom zabezpieczeń, które są w stanie skutecznie ochronić kupujących przed zakusami internetowych oszustów. Jednym z podstawowych sposobów na zabezpieczenie płatności kartą jest usługa 3D Secure.

Czym jest 3D Secure?

Wbrew pozorom, nie trzeba wcale skomplikowanych mechanizmów, aby chronić transakcje kartowe. 3D Secure jest tego najlepszym dowodem. W tym przypadku mechanizm jest niezwykle prosty. Chodzi o dwuetapowe autoryzowanie transakcji. Tylko tyle i aż tyle! Osoba, dokonująca płatności za zakupy przy użyciu karty, po raz pierwszy autoryzuje transakcję, podając dane karty. Kolejny etap weryfikacji to jednorazowe hasło otrzymywane w postaci SMS-a. Dopiero po jego wprowadzeniu możemy mówić o ostatecznej finalizacji transakcji. Co istotne, nie tylko kupujący dokonuje uwierzytelnienia. E-sklep również musi posiadać wdrożoną usługę 3D Secure. Sklepy posiadające takie zabezpieczenie są z reguły dosyć czytelnie oznaczone. Jedną z najważniejszych zalet 3D Secure jest bezpłatny charakter tej usługi. 

Jak wygląda transakcja chroniona 3D Secure?

Wybierając sklep obsługujący technologię 3D Secure, dokonujemy w nim zakupów i wprowadzamy dane karty. Konieczne jest podanie jej numeru, imienia i nazwiska właściciela karty, daty ważności oraz kodu CVV/CVC umieszczonego na odwrocie karty, w pobliżu paska podpisu. Następnie potwierdzamy transakcję, gdy system dokona już weryfikacji wprowadzonych danych. Zostajemy poproszeni o wpisanie w odpowiednim miejscu kodu otrzymanego SMS-em. To naprawdę nic skomplikowanego, a znacznie podnosi bezpieczeństwo płatności. Gdy weryfikacja danych jest pozytywna system obciąża kartę daną kwotą oraz informuje obydwie strony transakcji o jej pomyślnym zakończeniu.

 

 

 

Autor

Jan Walcewicz

Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.

Zobacz również