Zakupy w Internecie już dawno przestały być wyłącznie atrakcją dla młodych ludzi lubujących się w technologicznych nowinkach i bardzo chętnie odkrywających wielkie możliwości Internetu. Dziś zakupy w sieci robi przeciętny Kowalski, bo wie, że nie ma lepszego, szybszego i bardziej komfortowego sposobu nabywania produktów i usług. Dla sprzedawców funkcjonowanie w przestrzeni internetowej często oznacza być albo nie być. Jednak właściciele sklepów internetowych muszą myśleć o odpowiednim zabezpieczeniu transakcji online. Nic tak, bowiem nie odstrasza potencjalnych klientów, jak ryzyko utraty poufnych danych oraz pieniędzy. Kupowanie w sieci może być bezpieczne. Jakie rodzaje ochrony istnieją w wirtualnym świecie handlu?
Szyfrowanie danych
Wszelkie dane zamieszczane na stronie można zabezpieczyć stosując specjalne szyfrowanie. Dzięki temu informacje nie mogą być przechwycone przez przypadkowe osoby, również oszustów działających w sieci. Strony szyfrowane rozpoznamy w Internecie bardzo łatwo. Wystarczy zerknąć na pasek adresu przeglądarki. Jeśli adres strony zaczyna się od „https”, możemy być pewni, że strona jest szyfrowana. Wiele stron posiada również specjalne certyfikaty bezpieczeństwa SSL. Dostają je tylko te witryny, które spełniają określone szczegółowo standardy. O tym, czy strona jest zabezpieczona protokołem SSL poinformuje nas symbol kłódki, który również znajdziemy w pasku adresu. Klikając na niego dowiemy się nie tylko o rodzaju certyfikatu, ale również o jego aktualności. Strony zabezpieczone w ten sposób nie są narażone na złośliwe oprogramowanie, wirusy internetowe i sztuczki hakerów. Klienci sklepów internetowych mogą sami zadbać o swoje bezpieczeństwo sprawdzając witrynę pod kątem tych dwóch zabezpieczeń.
3D Secure
Zabezpieczenia płatności są coraz bardziej zaawansowane. Powstaje wiele systemów mających chronić dane klientów dokonujących płatności w sieci oraz ich pieniądze. Jednym z najbardziej znanych jest 3D Secure. Możemy spotkać się z nim zwłaszcza, jeśli korzystamy z płatności bankowych i przelewów online. Cały system oparty jest na autoryzacji. Kod potwierdzający transakcję wysyłany jest na nasz numer telefonu. Uzupełniamy go w specjalnym polu formularza przelewu. Dzięki takiej autoryzacji transakcja dochodzi do skutku. W przeciwnym razie płatność nie może zostać zrealizowana. Dlaczego ten sposób jest bardzo bezpieczny? Kod wysyłany do klienta SMS-em traci ważność bardzo szybko. Więc nawet, jeśli przestępcy uda się przechwycić wiadomość, szanse, że zdoła ja wykorzystać są bliskie zeru.
Internet Secure
Aby uniknąć zagrożeń w sieci trzeba być ich świadomym. To pierwszy krok do naszego bezpieczeństwa. Drugim jest zapewnienie odpowiednich środków ochrony komputera czy smartfona, z którego korzystamy. Dobry system antywirusowy w urządzeniu z dostępem do Internetu to w zasadzie konieczność. Wybierzmy taki pakiet, który zagwarantuje nam ochronę przeglądarek internetowych. Sprawdzony antywirus skutecznie zablokuje niebezpieczne połączenia oraz podejrzane pliki. Antywirus ochroni także wszelkie zapisane za pomocą urządzenia hasła i loginy, co w przypadku dokonywania transakcji internetowych jest niesłychanie istotne.
Autor
Jan Walcewicz
Studiowałem Finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Później dostałem pracę w dużej firmie, gdzie zajmuję się finansami. Wszelkiego rodzaju płatności są mi bardzo dobrze znane. Jeżeli potrzebujesz porady-pisz.
Polecamy
Najnowsze
Wniosek o upadłość gospodarczą
Sam fakt zaistnienia niewypłacalności przedsiębiorcy nie jest jednoznaczny z jego upadłością. Orzeczenie w tej sprawie zależy od decyzji sądu... [...]